środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
wtorek, 14 kwiecień 2015 13:52

Piknik historyczny „Królewska Wola. Tutaj wybierano królów" Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

„Królewska Wola. Tutaj wybierano królów" - widowiskowy piknik historyczny w parku Moczydło rozpocznie sie w sobotę 25 kwietnia o godz. 13. "Przeniesiemy Was w czasie do dawnych wieków. - zapewniają organizatorzy - Warto przyjść, bo takiej imprezy na Woli jeszcze nie było.".

Podczas pikniku historycznego w Parku Moczydło zobaczymy:
• Otwarcie połączone z przemarszem wojsk, które zakończy salwa z broni palnej - muszkietów i armat.
• Pokazy walk - Zaproszone grupy rekonstrukcyjne zaprezentują pokazy walk na broń białą używaną w siedemnastym wieku. Zobaczymy kilka odrębnych pokazów prezentujących najróżniejszą broń białą (szable, pałasze, rapiery, szpady, kordy, miecze) oraz broń palną (pistolety, bandolety, rusznice, krócice, muszkiety, arkebuzy).
• Pokazy konne - Na pikniku pojawi się husaria, prezentując pokazy konne.
• Musztra - Pokazy sprawności bojowej wojsk zaciężnych, np. oddziały halabardników i muszkieterów.
• Pokazy artyleryjskie - armaty. Uczestnicy będą mieli okazję podziwiać w boju siedemnastowieczną artylerię. Pod okiem doświadczonego artylerzysty będą mieli okazję własnoręcznie załadować armatę i oddać z niej strzał.
• Pokazy tańców dawnych - Uczestnicy będą mieli okazję poznać tańce z całej Europy, francuskie pavany, angielskie kontredanse, menuety, tańce par królewskich, żywe tańce plebejskie. Wszystko opatrzone fachowym i barwnym komentarzem. Chętni będą mogli nauczyć się skocznego tańca plebejskiego.
• Pokazy grupy zajmującej się Sbandieratori (pokaz flagowy) - Żonglerzy zaprezentują umiejętności w posługiwaniu się flagami sygnałowymi, niegdyś niezbędnymi do przekazywania informacji na polach bitwy.
• Koronacja Stefana Batorego w asyście szlachty - Inscenizacja przechylenia się szali zwycięstwa na stronę Anny Jagiellonki podczas sejmiku elekcyjnego.

Będą też krótkie lekcje historii z konkursami, turnieje zabaw plebejskich, wyścigi w nartach 3-osobowych, chłopskie wyścigi w specjalnych hajdawerach (spodniach), w które wchodzą 3 osoby, przeciąganie liny, pokazy sokolnicze i polowanie z ptakami drapieżnymi. Dodatkowo przez cały dzień trwania pikniku sokolnik wraz z ptakami będzie przebywał w obozowisku rycerskim.

W pobliżu sceny rozbite zostanie duże obozowisko. Goście będą mieli okazję zobaczyć namioty rycerskie różnego rodzaju i kształtu oraz wiaty jadalne i inny sprzęt obozowy. Będa też stanowiska konkursowe i edukacyjne, gdzie będzie można ćwiczyć strzelanie z łuku do rycerza, strzelanie do zbroi, do tarczy, rzut toporkiem, przebrać się w wybrany kostium i uwiecznić swoje podobizny na zdjęciu.
W szlacheckiej karczmie widzowie zobaczą, jak wyglądały naczynia kuchenne w dawnych czasach, jak słodzono potrawy, jak je przygotowywano, jak wyglądało śniadanie i co jadano na obiad. W menu: kasza na słoninie, podpłomyki, słodkie racuchy, smalec i kiszone ogórki, wędzony boczek, pieczony drób, grillowane mięsa przygotowane w marynatach staropolskich i inne potrawy. Można będzie także skosztować też kwasu chlebowego, podpiwka, miodu pitnego, węgrzynu czy nalewek z prawdziwych owoców.

Każdy z uczestników będzie mógł własnoręcznie wybić pamiątkową monetę, nauczyć się lepić garnki czy wykuwać podkowy.

Wydarzeniem kończącym piknik będzie Teatr Ognia "Płonące skrzydła husarii" - widowiskowy spektakl teatralno-ogniowy nawiązujący do Jana III Sobieskiego.

Spacery przewodnickie śladami elekcji i nie tylko:

• Rzeczpospolita wielowyznaniowa, Wola wielowyznaniowa - cmentarze ewangelickie„Cmentarze to kotwice pamięci", a wolskie cmentarze ewangelickie przechowują pamięć o wielu zasłużonych dla Polski rodzinach obcego pochodzenia. O Polakach z wyboru, którzy przez stulecia tworzyli naszą narodową kulturę, naukę i tożsamość. Rodzina Bursche, Ulrichowie, Wedlowie, Haberbusch i Schiele, Stefan Żeromski czy Anna German - to jedne z wielu nazwisk znanych mieszkańcom Warszawy i Woli. Ewangelickie nekropolie to również nastrojowe ogrody pełne przepięknych nagrobków, nie ustępujące w niczym Starym Powązkom. Start przy pomniku Electio Viritim o godz. 10:00, 12:30, 15:00, 17:30
• Od elekcji królewskich do dzielnicy Wola - Wieś Wielka Wola jest znana już od XIV wieku. Jednak prawdziwa "kariera" tych okolic zaczęła się wraz z rokiem 1575 i pierwszą królewską elekcją, która miała tu miejsce. W ciągu następnych dwustu lat na Woli wybrano 10 królów! Historię dzisiejszej dzielnicy tworzyły również bohaterskie walki w trakcie Powstania Listopadowego i Warszawskiego oraz rozwijający się tu przemysł. W trakcie tego spaceru przejdziemy wspólnie drogę, jaką wieś Wielka Wola przeszła od czasów elekcji królewskich do dnia dzisiejszego, kiedy jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dzielnic Warszawy. Start przy pomniku Electio Viritim o godz. 10:30, 13:00, 15:30, 18:00.
• Z pól elekcyjnych na osiedle robotnicze - To prawdziwy paradoks, że robotnicze osiedla z lat '30 i okresu powojennego wybudowano na Kole. Jego nazwa związana jest przecież z elekcjami królewskimi i kołem rycerskim, czyli miejscem, gdzie stawało zgromadzenie posłów ziemskich. Z malowniczego Parku Moczydło wyruszymy pomiędzy bloki, w których w okresie socjalizmu mieszkali przodownicy pracy. To tutaj, zaproszony przez ówczesną władzę, słynny Picasso namalował na jednej ze ścian syrenkę! Dziś symbolem osiedla jest również niewątpliwie niezwykły bazar staroci. Start w Parku Moczydło o godz. 11:00, 13:30, 16:00, 18:30.
Zapisy na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Królewska gra miejska

W ramach pikniku "Królewska Wola..." organizatorzy zapraszają dzieci i dorosłych na królewską grę miejską, której autorem jest Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych "Złota Kaczka". Na uczestników gry czekają eko-upominki, a do udziału w niej nie jest potrzebna wiedza historyczna, ale ciekawość i chęć rozwiązywania zagadek. Zapisy na grę przez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 692 002 170.

Harmonogram wydarzeń podczas pikniku:

12.00 - Gawęda historyczna

13.00 - Oficjalne rozpoczęcie imprezy.

13.15 - Wjazd króla Stefana Batorego - Inscenizacja koronacji.

13.45 - Ogłoszenie potyczek na polach elekcyjnych.

14.00 - Husaria - pokazy konne

14.30 - Pokazy sprawności wojsk obcego autoramentu - halabardnicy

15:00 - Sokolnicy - polowanie z ptakami drapieżnymi

15.30 - Pokaz flagowy

15:45 - Szabla Polska - pokazy szermierki

16.15 - Jazda Raców – Husarze Batorego - pokazy konne

16.45 - Musztra muszkieterów

17.00 - Sokolnicy - polowanie z ptakami drapieżnymi

17.30 - Wrogowie Rzeczpospolitej - walki na broń białą

18.00 - Szum husarskich skrzydeł - pokazy konne

18.30 - Bal u Batorego - pokazy tańców dawnych

19.00 - Hajda na Szweda - bitwa

19.30 - Szum husarskich skrzydeł - pokazy konne

20.00 - Żywa lekcja historii - Konkurs wiedzy historycznej

20.30 - Głos Boga wojny - pokazy artylerii XVII wiecznej

21.00 - Płonące skrzydła husarii - pokaz Teatru Ognia
Więcej na: http://www.wola.waw.pl.

a