środa, czerwiec 07, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/20680.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/20680

Nawrocki

środa, 08 kwiecień 2015 12:04

Andel's Art Łódź - wyjątkowa kolekcja sztuki Wyróżniony

Napisane przez Jerzy Niemociński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Andel's Art Łódź - wyjątkowa kolekcja sztuki fot. Andel's Art

W wyjątkowym hotelu Andel's Łódź, mieszczącym się w XIX-wiecznej przędzalni Izraela Poznańskiego, ikony europejskiej architektury przemysłowej, można podziwiać wyjątkową kolekcję sztuki.

Przed 6 laty we wnętrzach opustoszałej od dłuższego czasu przędzalni, wchodzącej niegdyś w skład dawnej fabryki z 1878 r. należącej do przemysłowca Izraela Poznańskiego, powstał hotel Andel's Łódź. Sposób rewitalizacji tego obiektu zachwycił wszystkich czego wyrazem było nagrodzenie hotelu w 2009 przez European Hotel Design Awards w kategorii „Architektura Roku: przebudowa istniejącego budynku na hotel". Andel's Łódź stał się wzorcowym przykładem udanego połączenia historycznej architektury przemysłowej i współczesnego designu, który jest nie tylko częścią filozofii hotelu. Najnowsze trendy i awangardowa sztuka stanowią jej doskonałe uzupełnienie.

Prawdziwa sztuka jest zawsze współczesna

Te słowa Fiodora Dostojewskiego znajdują w pełni odzwierciedlenie w Andel's Hotel Łódź. Obiekt ten szybko stal się hotelem-galerią, gdzie sztuka współczesna jest elementem wystroju wnętrz. Stare maszyny, grafitti na ścianach, mural w Oscar's Bar, wideoinstalacje, grafiki, obrazy czy zdjęcia współczesnych artystów na korytarzach, w pokojach i w apartamentach to tylko część wrażeń estetycznych, jakich dostarcza hotel. Tworzą one niepowtarzalną hotelową kolekcję sztuki. Stała ekspozycja Andel's Contemporary Art to 200 prac współczesnych polskich artystów. Nawiązują one do historii budynku, choć nie zostały stworzone z myślą o tych przestrzeniach. W lobby hotelu regularnie odbywają się wernisaże wystaw.

Kolekcja Andel's Hotel Łódź

Tworzenie kolekcji sztuki rozpoczęło się jeszcze na etapie budowy design hotelu. Znajdujące się wewnątrz wideoinstalacje oraz murale powstały przed oficjalnym otwarciem. Regularne wystawy zbiorowe i indywidualne odbywają się w hotelu od 2011 roku, w trzech cyklach: Andel's Quarter, Andel's Photo i Andel's Presents. Prezentują one prace utalentowanych młodych twórców i pomagają wzbogacać stałą kolekcję sztuki współczesnej, która liczy już blisko dwieście prac. Aktualnie, w ramach stałej ekspozycji Andel's Hotel Łódź, można obejrzeć prace takich artystów jak: Filip Berendt, Małgorzata Borek, Leszek Bartkiewicz, Buczkowska&Dzienis, Mikołaj Długosz, Grzegorz Drozd, Dobrawa Borkała, Maurycy Gomulicki, Gregor Eldarb, Magda Hueckel, Maciej Kurak, Dominik Lejman, Joanna Małecka, Rafał Milach, Tomasz Partyka, Iwo Rutkiewicz, Ula Tarasiewicz, Zuzana Lazarova, Klaus Richter, Mariusz Waras (m-city).

Od Andel's Quarter do Andel's Photo

Goście hotelowi mogą podziwiać nie tylko własną kolekcję sztuki hotelu Andel's Art, ale również prace największych polskich twórców sztuki współczesnej, które prezentowane są w trakcie licznych wystaw czasowych. W hotelu regularnie odbywają się autorskie wystawy sztuki współczesnej w postaci kuratorskiego cyklu Andel's Quarter, oraz dużo młodszego Andel's Photo, w którym prezentowane są prace ciekawych młodych fotografów.

Andel's Quarter to projekt artystyczny, który przybliża gościom hotelu najnowsze trendy w sztuce i prezentuje dokonania polskich artystów współczesnych. Każda jego odsłona to niepowtarzalne wrażenia estetyczne. Prace są przygotowywane przez artystów specjalnie na wystawę „Andel's Quarter".

Andel's Photo to projekt artystyczny, który ma na celu promocję współczesnych polskich artystów fotografików. Wśród prezentowanych artystów znalazł się już m.in. Rafał Milach i Leszek Górski. Wystawy pokazują najlepsze, specjalnie wyselekcjonowane dzieła artystów. Projekt realizowany jest z inicjatywy firmy Warimpex - właściciela hotelu i mecenasa sztuki.

fot. Jerzy Niemociński, Andels Art, Andel's Quarter

{gallery}20680{/gallery}

Andel's Art Book - książka o kolekcji sztuki w hotelu

W trakcie wernisażu, który odbył się w październiku ubr. została zaprezentowany Andel's Art Book, książka poświęcona stałej kolekcji sztuki. Zbiór liczący blisko dwieście prac dwudziestu artystów stale się powiększa. Sztuka w hotelu doczekała się także osobnej strony internetowej.

Książka Andel's Art Book to przewodnik po ciekawej, a często poukrywanej w wielu miejscach kolekcji hotelu. Zawiera opisy dorobku dwudziestu artystów od Dominika Lejmana, przez Maurycego Gomulickiego, po Zuzannę Lazarovą, jak również zdjęcia realizacji wykonane przez fotografa Michała Przeździka we wnętrzach, w których oryginalnie obecnie się znajdują.

Oryginalny layout to dzieło graficzki Anny Nałęckiej, autorki projektów wielu publikacji prezentujących dzieła artystów. W książce znajdziemy wywiad z Aleksandrem Jurkowitschem - pomysłodawcą, inicjatorem i fundatorem kolekcji, tekst autorstwa krytyka sztuki Marcina Krasnego zgłębiający możliwe sposoby odczytania sensów zawartych w prezentowanych realizacjach, opowieść o architekturze hotelu napisaną przez jej autora, Wojciecha Popławskiego (Op Architekten) oraz słowo wstępne Lucyny Sosnowskiej, kuratorki kolekcji.

a