piątek, marzec 29, 2024
Follow Us
wtorek, 17 marzec 2015 13:49

Stu autorów w pociągach Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Hmmm.... Czy ktoś pamięta jeszcze słynne „Wars wita nas"? Zwłaszcza w erze horrendalnie drogich, nowoczesnych pociągów, które jeżdżą powoli? Nieważne. Ludzie chcą lub muszą się przemieszczać. To doskonałe natchnienie dla pisarzy. Jak motyw podróżowania szlakami torowymi jest inspirujący dla setki autorów można się przekonać dzięki antologii kolejowej „Pociąg naszego wieku".

Pociągi, podróż pociągiem, małe stacyjki, leciwe lokomotywy stanowią źródło inspiracji dla wielu piszących. Ta tematyka wciąż cieszy się popularnością, zarówno wśród piszących jak i wśród czytających. Nic zatem dziwnego, że doszło do wydania antologii kolejowej „Pociąg naszego wieku". W wielu utworach (wierszach i opowiadaniach) zawartych w książce odnajdziemy obrazki ukazujące zapomniane stacyjki, dworce, semafory, zwrotnice, parowozy, starsze i nowsze modele pociągów. Ta kolejowa scenografia inspiruje jednak artystów do głębszych rozważań na temat życia i kondycji człowieka. Całość uzupełniają liczne fotografie przedstawiające to wszystko, co związane jest z kolejnictwem, a także cytaty rozpoczynające każdą część antologii, nawiązujące do podróży pociągiem. Te ostatnie pochodzą m.in. z utworów Ewy Lipskiej, Edwarda Stachury, Gorana Bregovica oraz Piotra Polka.

Nowa antologia liczy ponad czterysta stron i jest przeznaczona nie tyko dla pasjonatów kolejnictwa, ale dla wszystkich, którzy lubią podczas podróży pociągiem zamyślić się czasem nad naszą codziennością. Poeci w swoich wierszach próbują odpowiedzieć na pytanie jak ten XX, XXI wiek zmienił nas samych i jak my zmieniliśmy nasz świat. Pomysłodawcą i redaktorem antologii kolejowej „Pociąg naszego wieku" jest Piotr Goszczycki. Książka zawiera twórczość stu autorów - głównie z Polski, ale także z Grecji, Czech i Włoch. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Komograf i Literacka pkp-jazda.

„Motyw podróży jest naturalną pożywką twórcy." – Mówi jeden Juliusz Erazm Bolek, jeden z autorów antologii. – „W Stanach Zjednoczonych najczęściej chodzi o relacje rozgrywające się w scenerii wielokilometrowych autostrad, moteli i pustkowi. Zupełnie inaczej motyw drogi jaki się u nas. Inna scenografia, inny sposób komunikacji, sprawia, że to pociągi i stacje kolejowe stały się scenografią. Jest ona bardziej atrakcyjna, daje więcej okazji do interakcji. W antologii zaprezentowałem fragmenty niewydanej książki „Notebook", której akcja rozgrywa się na stacjach kolejowych i w pociągu. Mogę powiedzieć nawet, że gdyby nie podróże mojej książki by nie było. Są one potrzebne tak jak słowa."

Antologia jest dostępna za pośrednictwem strony internetowej literacka.pkp-jazda.pl, która promuje prawie wszystko co tematycznie związane jest z szeroko rozumianym kolejnictwem. W skład literackiej pkp-jazdy wchodzą wagony pełne poezji, prozy, eseju, dokumentu. Zrzesza autorów, którzy publikują materiały na temat kolejnictwa.

a