piątek, grudzień 02, 2022
Follow Us
poniedziałek, 16 marzec 2015 00:00

Cinema Italia Oggi w warszawskim Kinie Muranów Wyróżniony

Napisane przez Małgorzata Kostro-Olechowska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Cinema Italia Oggi w warszawskim Kinie Muranów http://www.filmweb.pl/

Na przegląd najnowszych filmów z Półwyspu Apenińskiego - Cinema Italia Oggi - w warszawskim Kinie Muranów zaprasza Włoski Instytut Kultury w Warszawie z udziałem Cinecitta Luce od 26 do 30 marca 2015.

W programie przeglądu znalazło się dziewięć filmów, uznanych na europejskich i światowych festiwalach filmowych, z których osiem to najnowsze włoskie produkcje zrealizowane w 2014 roku. Uwadze widzów polecamy przede wszystkim cztery tytuły, bardzo dobrze przyjęte zarówno przez krytykę, jak i włoską publiczność.

"Jestem z Neapolu" ("Song 'e Napule") braci Manetti jest próbą walki z obrazem zdemoralizowanego Neapolu, który stara odkupić swoją krwawą historię przy pomocy... piosenek. Film „Bogacz, biedak i kamerdyner" ("Il ricco, il povero e il maggiordomo") przybliży polskiej publiczności legendarne we Włoszech komediowe trio "Aldo, Giovanni & Giacomo", które film napisało, wyreżyserowało oraz... w nim zagrało. „Rzucę kiedy zechcę" ("Smetto quando voglio") to odkrycie włoskie minionego roku, opowiadające o nietypowym sposobie wyjścia z opresji i bezrobocia w epoce kryzysu. Ostatnim proponowanym tytułem są "Cuda" ("Le meraviglie"), zwycięzca Grand Prix MFF w Cannes, prawdziwa historia dorastania w ekscentrycznej rodzinie, mieszkającej w wielkim, starym domu w Toskanii.

Z repertuaru klasycznego zaprezentowana zostanie odrestaurowana kopia filmu „Szczególny dzień" ("Una giornata particolare") z 1977 roku, w reżyserii Ettore Scoli, laureata Złotego Globu oraz Nagrody Cezara, w obu przypadkach dla Najlepszego Filmu Zagranicznego. W jednej z głównych ról niezapomniana Sophia Loren.

W programie Cinema Italia Oggi znajdzie się jeden z najlepszych włoskich filmów 2014 roku, pokazywany w sekcji konkursowej zeszłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji - "Cudowny młodzieniec" ("Il giovane favoloso"):

"Cudowny młodzieniec", niezwykłe dzieło Mario Martone, prezentujące życie jednego z włoskich wieszczy - poetę Giacomo Leopardi - zaciekawi nie tylko miłośników literatury i tradycji. Sam Bernardo Bertolucci pisał o tym filmie, że "tak trzeba filmować poezję". Więcej na: www.muranow.gutekfilm.pl.

a