czwartek, luty 02, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 17 marzec 2015 00:00

Zielone Świątki z Fundacją Szerokie Wody Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podczas "Zielonych Świątków" Fundacja Szerokie Wody organizuje 24 maja na Wiśle barwną procesję przyozdobionych odświętnie łodzi tradycyjnych - galarów, galarek, batów i pychówek. Będzie wspólne śpiewanie, występy i konkursy. Na trasie z Góry Kalwarii do Wawra będzie można popłynąc statkiem turystycznym. W poniedziałek 25 maja organizatorzy zaplanowali również mnóstwo atrakcji, z Biesiadą Zielonoświątkową na Plaży Wilanów.

Zielone Świątki w tradycji kultur nadrzecznych obchodzono na wodzie, jako znak przymierza z naturą i Bogiem, jako radosne oczekiwanie na zbliżające się lato, jako wróżbę udanych plonów. Sąsiedzi z miejscowości wzdłuż rzek odwiedzali się, a potem razem płynęli przyozdobionymi zielenią łodziami. Lokalne wspólne obrzędy i tradycje łączyły i zbliżały społeczności regionów. W ich życiu wypełniały zarówno sferę "sacrum" - poprzez swój religijny charakter, jak również "profanum" - zapewniając wspólną zabawę i kontakty. Może dzięki temu tradycja społecznościowych obchodów Zielonych Świątek przetrwała próbę czasu i zniszczenia, a dziś odradza się z nową siłą.

Fundacja Szerokie Wody przywraca na Urzeczu tradycję podróży sąsiedzkich po Wiśle - najbardziej naturalnego i malowniczego sposobu komunikacji w miejscu, gdzie od zarania rzeka była osią regionu Urzecza. Zielone Świątki na Urzeczu mają szansę stać się wyjątkowym świętem, o niebanalnym charakterze i klimacie.

W programie „Zielonych Świątków na Urzeczu" Fundacji Szerokie Wody są m.in. występy zespołów, konkurs na najlepiej ozdobioną łódź, Biesiada Łurzycka z sytochą, siuforkiem, barszczem chrzanowo-buraczanym i innymi smakołykami, wspólne śpiewanie pieśni z Urzecza i piosenek flisackich, promocja książki dr. Maurycego Stanaszka „Nadwiślańskie Urzecze" oraz - w poniedziałek 25 maja - ognisko pożegnalne na Plaży Wilanów.

Tak było

W 2014 roku z inicjatywy Fundacji Szerokie Wody po raz pierwszy od lat Zielone Świątki były obchodzone wspólnie przez prawo- i lewobrzeżnych Łurzycaków. Na sześciu łodziach - w tym dwóch dużych galarach krakowskich (obecnie największych tradycyjnych jednostkach na Wiśle) - z Gassów do Nadbrzeża popłynęło barwnym szykiem prawie sto osób. Wśród nich ubrane w reprezentacyjne stroje zespoły ludowe "Łurzycanki", "Kalwarki" z muzyką i śpiewem. Drewniane łodzie wiślane ozdobiono tatarakiem, gałązkami brzozy i kwiatami. Malowniczą paradę łodzi z brzegów podziwiali zarówno miejscowi jak i liczni rowerzyści. Była uroczysta msza polowa, występy i spotkania mieszkańców Gassów i Nadbrzeża.

Więcej na: http://www.zieloneswiatki.pl.

a