środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
poniedziałek, 23 luty 2015 11:24

Ścieki z sanatoriów groźne jak odpady przemysłowe - ostrzega NIK Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ścieki z sanatoriów groźne jak odpady przemysłowe - ostrzega NIK http://www.morguefile.com

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) podpowiada, na co warto zwrócić uwagę, aby kuracjusze jeszcze przez wiele lat mogli korzystać nie tylko z zabiegów, ale i z uroków natury. Działalność części uzdrowisk - według NIK – zagraża naturze, ponieważ wytwarzane po zabiegach ścieki, błędnie traktowane są jak komunalne lub bytowe i trafiają do środowiska. Tymczasem eksperci są pewni, że siarczany i chlorki pochodzące z zakładów leczniczych to ścieki przemysłowe, które - nieodpowiednio odprowadzane - niszczą kanalizację i degradują środowisko.


W Polsce funkcjonuje 45 uzdrowisk. Z ich usług korzysta coraz więcej osób - w 2012 roku ponad 670 tys. kuracjuszy. Po przeprowadzanych zabiegach z wykorzystaniem wód leczniczych powstają tzw. ścieki pokąpielowe, które mogą zawierać szkodliwe dla środowiska związki i substancje chemiczne (w Polsce największą popularnością cieszą się tzw. kąpiele siarczkowe - zabiegi z wykorzystaniem wód leczniczych zawierających związki siarki i chloru). Takie ścieki należy - zdaniem naukowców - kwalifikować jako ścieki przemysłowe, badać ich skład i, w zależności od stopnia inwazyjności, odpowiednio oczyszczać.
Zabiegi z wykorzystaniem wód leczniczych, zawierających liczne związki chemiczne (głównie chloru i siarki), które mogą negatywnie wpływać na środowisko, wykonywano we wszystkich skontrolowanych przez NIK sześciu gminach uzdrowiskowych (Ciechocinek, Busko - Zdrój, Solec - Zdrój, Krynica Zdrój, Solina, Jelenia Góra).

Tylko w dwóch gminach, w Ciechocinku i w Solcu, zbudowano odrębne sieci kanalizacyjne, doprowadzające ścieki pokąpielowe do oczyszczalni, w których podczyszczano je do parametrów pozwalających na ich wprowadzenie do środowiska naturalnego.


Według NIK lekarstwem na to może być właściwe klasyfikowanie ścieków sanatoryjnych jako przemysłowe, co spowoduje obowiązek analizy ich składu i w zależności od wyników umożliwi dobór odpowiedniego sposobu oczyszczania. Dzięki takiej klasyfikacji gminy będą świadome tego, co na ich - uzdrowiskowym przecież terenie - trafia do oczyszczalni, a następnie do środowiska.
Więcej na: http://www.nik.gov.pl.

 

a