czwartek, marzec 28, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/20230.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/20230
wtorek, 17 luty 2015 11:56

Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie Madonny Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na spotkanie z Moniką Kuhnke i Włodzimierzem Kalickim - autorami książki Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie Madonny - zapraszają Wydawnictwo Agora, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Muzeum Narodowe w Warszawie w środę 18 lutego o godz. 18.30 w Holu Głównym Muzeum Narodowego w Warszawie. Rozmowę poprowadzi Paweł Goźliński. Fragmenty książki przeczyta Andrzej Ferenc. Spotkanie uświetni ekspozycja odzyskanych obrazów: „Żydówki z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego oraz „Eneasza uciekającego z płonącej Troi" monogramisty flamandzkiego. Wstęp wolny!

W książce, określanej jako kryminał non-fiction ze sztuką na pierwszym planie, przedstawiono jedenaście sensacyjnych opowieści o niezwykłych losach arcydzieł, które zostały skradzione podczas II Wojny Światowej oraz losach polskich „obrońców skarbów", którzy ratowali je przed zniszczeniem i tropili na całym świecie. Reporter Włodzimierz Kalicki i Monika Kuhnke, która zajmuje się odzyskiwaniem utraconych przez Polskę dzieł sztuki w MSZ fundują czytelnikom trzymający w napięciu kryminał non-fiction ze sztuką na pierwszym planie.

„ Pomarańczarka" wypływa w Hamburgu • „ Palacz" spotyka się z „Praczką" • Apollo
zjawia się pod Leningradem • Jeszcze jedna „ Bitwa pod Grunwaldem" • Niobe ukrywa się w węglu • Biblia wraca w skrzynce • Pożar ukradziony z pożaru • Chopin gra w NRD
Profesor ukręca głowę lwu • Naziści biorą niewinnego „Młodzieńca" • Piękna Madonna
pozostaje w ukryciu

Monika Kuhnke, Włodzimierz Kalicki
Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie Madonny
Liczba stron: 344
ISBN: 978-83-268-1379-5
Cena: 54,99 zł
Data wydania: 10 grudnia 2014

{gallery}20230{/gallery}

– Panie Włodzimierzu, sensacja! W Hamburgu wypłynęła „Żydówka z pomarańczami!".
Tak zaczyna się ta książka, ale też sensacyjna historii odzyskania zagrabionego w czasie wojny arcydzieła Aleksandra Gierymskiego. W „Uprowadzeniu Madonny" Włodzimierz Kalicki i Monika Kuhnke opowiadają bowiem nie tylko fascynujące losy bezcennych skarbów z polskich kolekcji zagrabionych przez nazistów i Armię Czerwoną. Często to oni sami, obok dzieł Matejki, Rafaela, Batoniego, są bohaterami tych opowieści. Łowcami skarbów, którzy sprawiają, że wracają do nas obrazy mające zniknąć w muzeach na chwałę Tysiącletniej Rzeszy i w kolekcjach nazistowskich dygnitarzy. Wiele zagrabionych dzieł wciąż pozostaje jednak w ukryciu. Dlatego ciąg dalszy tej historii nastąpi.

Włodzimierz Kalicki – z wykształcenia cybernetyk, z zawodu reporter związany od pierwszego numeru z „Gazetą Wyborczą". Zyskał sławę jako tropiciel dzieł sztuki zagrabionych przez nazistów oraz publikowanych w "Dużym Formacie" felietonów z cyklu „Zdarzyło się dzisiaj". Autor książek W domu smoka (1998), Powrót do Sulejówka (2002), Ostatni jeniec wielkiej wojny (2002), Zdarzyło się (2014).

Dr Monika Kuhnke – historyk sztuki, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia historyków Sztuki, od lat 90. zaangażowana w rewindykację do Polski dzieł sztuki i pamiątek historycznych wywiezionych w okresie II wojny światowej; autorka kilkudziesięciu artykułów oraz publikacji dotyczących problematyki strat wojennych. Zastępca pełnomocnika ministra spraw zagranicznych do spraw restytucji dóbr kultury.

Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie Madonny
Hol Główny Muzeum Narodowe w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 3
środa, 18 lutego, godz. 18.30

a