Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 16 luty 2015 00:00

Bilet za 250 groszy Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Bilet za 250 groszy, Elektroniczna Encyklopedia Teatru Polskiego, Teatroteka Szkolna, akcje w przestrzeni miejskiej, internetowe kolekcje specjalne, film o Tadeuszu Kantorze oraz spektakl „Umarła Klasa" na DVD. To najważniejsze działania w ramach obchodów 250 Lat Teatru Publicznego w Polsce. Poprzedzająca uroczystą inaugurację obchodów konferencja prasowa z udziałem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzaty Omilanowskiej odbyła się 12 lutego br. w Krakowie.

Oficjalne rozpoczęcie obchodów 250-lecia teatru publicznego odbyło się w Narodowym Starym Teatrze. Oficjalny sygnał dała minister Omilanowska, uderzając w teatralny gong. Odbył się performance, podczas którego przypomniano najważniejsze wydarzenia w historii polskiego teatru.

19 listopada 2015 r. mija 250 lat od pierwszego przedstawienia zespołu aktorów polskich stworzonego z inicjatywy króla Stanisława Augusta. Data ta uważana jest za początek dziejów Teatru Narodowego, a jednocześnie za początek polskiego teatru publicznego. Z tej okazji - pod auspicjami MKiDN - prowadzone będą różnorodne projekty, koordynowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Głównym wydarzeniem obchodów jest BILET ZA 250 GROSZY.

23 maja - który stanie się Dniem Teatru Publicznego – we wszystkich teatrach zostaną zagrane spektakle z biletami w specjalnej cenie. To powszechna, ogólnopolska akcja umożliwiająca każdej osobie w Polsce zakupu biletu do teatru za symboliczne 250 gr.

Dodatkowe działania to m.in. uruchomienie strony www.250teatr.pl, zawierającej m.in. kalendarium wydarzeń odbywających się w ramach obchodów oraz materiały dotyczące historii teatru. Ponadto: Elektroniczna Encyklopedia Teatru Polskiego - rozbudowana platforma integrująca wszystkie istniejące już cyfrowe zasoby dotyczące polskiego teatru, obudowana bazami źródłowymi i nowymi archiwami, powiązana z e-biblioteką i e-czytelnią czasopism oraz Teatroteka Szkolna - zawierająca materiały dydaktyczne dla nauczycieli i animatorów kultury w Polsce

W ramach obchodów zorganizowane zostaną m.in. teatralne spacerowniki, akcje miejskie połączone z malowaniem murali i flash moby. Powstaną także filmy dokumentalne i audycje radiowe prezentujące wydarzenia z historii teatru polskiego.

Internetowe kolekcje specjalne, film o Tadeuszu Kantorze oraz spektakl „Umarła Klasa" na DVD proponuje w roku 250-lecia Teatru Publicznego Narodowy Instytut Audiowizualny.

W 2015 r. w portalu ninateka.pl planuje się uruchomienie dwóch kolekcji specjalnych: kolekcji monograficznej poświęconej Tadeuszowi Kantorowi oraz kolekcji skupionej wokół najważniejszych spektakli polskiego teatru powojennego.

Film fabularny poświęcony życiu i twórczości Kantora ma być nie tylko obrazem wybitnego reżysera teatralnego, neoawanagradowego artysty wizualnego, pisarza i scenografa, ale także pokazać jego sylwetkę jako charyzmatycznego człowieka. Na płycie DVD wydany zostanie jego najsłynniejszy spektakl „Umarła Klasa". Poza filmem Andrzeja Wajdy będącym wybitną dokumentacją spektaklu wydawnictwo zawierać będzie też materiały dodatkowe – booklet ze zdjęciami i tekstami oraz ścieżki dialogowe w kilku językach.

29 maja br. zostanie otwarta nowa siedziba NInA. Planowana jest realizacja bloków programowych związanych zarówno z Rokiem 250-lecia teatru publicznego, jak i twórczością Tadeusza Kantora. Odbędą się wydarzenia związane z prezentacją kolekcji internetowych i ich zasobów, otwarte spotkania, seminaria oraz warsztaty z rejestracji audiowizualnej spektakli.
Więcej na: http://www.mkidn.gov.pl.

 

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL