niedziela, wrzesień 25, 2022
Follow Us
piątek, 13 luty 2015 00:00

Film o Kazimierzu Szpotańskim w Muzeum Warszawskiej Pragi Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na pokaz filmu „Dziecko jego życia" w reżyserii Tadeusza Bystrama zaprasza Muzeum Warszawskiej Pragi w czwartek 19 lutego o godz. 18.30. Wstęp wolny.

Film opowiada o Kazimierzu Szpotańskim – założycielu Fabryki Aparatów Elektrycznych na Kamionku – i roli, jaką odegrał w życiu rodzin pracowników fabryk na Kamionku i w Międzylesiu. Tłem opowieści są zdewastowane hale fabryczne i fotografie z fabrycznego archiwum. Założona w 1918 r. FAE była największym w przedwojennej Polsce przedsiębiorstwem produkującym urządzenia elektryczne.

Kazimierz Szpotański (1887-1966) – inżynier elektryk, pionier przemysłu aparatów elektrycznych, współzałożyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich. W 1918 roku założył Fabrykę Aparatów Elektrycznych, która przeniesiona na Kamionek szybko stała się największym w przedwojennej Polsce przedsiębiorstwem produkującym urządzenia elektryczne. W 1937 r. Kazimierz Szpotański otrzymał z rąk prezydenta Mościckiego Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski jako zasłużony przemysłowiec Warszawy. Warto przypomnieć, że jego pradziadek (pochodzący z rodu Duninów) w 1813 r. został odznaczony Legią Honorową za męstwo w bitwie pod Lipskiem. W 1947 r. fabryka została znacjonalizowana, a Kazimierz Szpotański musiał wyprowadzić się z rodzinnego domu przy ul. Kałuszyńskiej. W pamięci mieszkańców Kamionka pozostała jego niezwykła osobowość, otwarty stosunek do pracowników oraz wielka społeczna wrażliwość.

Film „Dziecko jego życia", miał swoją premierę 25 września 2014 w Kinie Praha. O Kazimierzu Szpotańskim, jego pracy, rodzinie, o tym jak wielką rolę odegrał w życiu rodzin pracowników fabryki na Kamionku i w Międzylesiu opowiedzieli w nim m.in. syn Kazimierza – Jacek Szpotański i córka – Krystyna Brochocka, a także synowie nieżyjących już pracowników firmy – Jerzy Winsze i Bogdan Kozłowski. Tłem ich wypowiedzi są zdewastowane hale fabryczne i fotografie z fabrycznego archiwum.
Projekcja filmu „Dziecko jego życia" (reż. Tadeusz Bystram).
Wprowadzenie: Andrzej Rukowicz (inicjator powstania filmu i współscenarzysta)
Spotkanie z udziałem przedstawicieli rodziny Kazimierza Szpotańskiego, twórców filmu oraz rodziny pracowniczej FAE.
Muzeum Warszawskiej Pragi
ul. Targowa 50/52
19 lutego, godz. 18.30.

Więcej na: http://muzeumpragi.muzeumwarszawy.pl.

a