sobota, kwiecień 20, 2024
Follow Us
poniedziałek, 02 luty 2015 00:00

Polska ochrona zdrowia ma mniej punktów i miejsce 31 na 36 możliwych Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polska ochrona zdrowia ma mniej punktów i miejsce 31 na 36 możliwych http://pl.wikipedia.org/

Polska ochrona zdrowia w najnowszego rankingu Health Consumer Powerhouse przedstawionego w Brukseli znalazła się na 31 pozycji wśród 36 państw. Wynik jest gorszy niż w 2013 r. Gorzej od Polski wypadły tylko: Litwa, Serbia, Czarnogóra, Rumunia oraz Bośnia i Hercegowina.

Raport został opublikowany w Brukseli w obecności unijnego komisarza ds. zdrowia Vytenisa Andriukaitisa. Według autorów rankingu tak zła sytuacja ochrony zdrowia w Polsce nie może być tłumaczona kryzysem gospodarczym w Europie, ani poziomem zamożności, bo np. Estonia, Łotwa czy Czechy radzą sobie w tym zakresie bardzo dobrze.

Oceniane w nim było m.in.: przestrzeganie praw pacjenta, czas oczekiwania na świadczenia medyczne, śmiertelność niemowląt, przeżywalność w przypadku chorób nowotworowych, zakres świadczeń gwarantowanych, działania profilaktyczne i dostępność do nowych leków.

"Polska musi wziąć się w garść i zająć takimi kwestiami jak niebezpiecznie długi okres oczekiwania na leczenie raka, zakażenia wewnątrzszpitalne, przywrócenie sprawiedliwości w służbie zdrowia, likwidacja anachronicznego zakazu aborcji i odbudowanie profilaktyki w leczeniu uzależnienia od tytoniu i alkoholu (...) Natomiast silnym punktem polskiej służby zdrowia jest opieka kardiologiczna".

Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia to ranking opracowywany na podstawie ogólnodostępnych danych statystycznych, ankiet wypełnianych przez pacjentów oraz niezależnych badań, prowadzonych przez prywatną firmę Health Consumer Powerhouse (HCP). Ranking EHCI stanowi wzorzec do naśladowania dla Komisji Europejskiej, która ma zamiar wprowadzić systematyczne oceny służby zdrowia w krajach członkowskich.

Na pierwszej pozycji znalazła się Holandia (898 pkt), na drugiej Szwajcaria (855 pkt), a na trzeciej Norwegia (851 pkt). Powyżej 800 punktów uzyskały jeszcze Finlandia (846 pkt), Dania (836 pkt), Belgia (820 pkt), Islandia (818 pkt), Luksemburg (814 pkt) i Niemcy (812 pkt). Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia jest publikowany od 2005 r.
Więcej na: http://www.rynekzdrowia.pl.

a