wtorek, listopad 29, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/20026.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/20026
wtorek, 27 styczeń 2015 14:32

„Wujowie i inni" Jana Ledóchowskiego Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Film Jana Ledóchowskiego „Wujowie i inni", złożony z wywiadów, opowiada o tym, jak ziemiański tryb życia jego krewnych dobiegł końca w wyniku drugiej wojny światowej. Jest to dokument historyczny złożony z ciekawych wywiadów przeprowadzonych przez autora z krewnymi i znajomymi. Głównymi bohaterami filmu są Maciej Morawski, syn Kajetana Morawskiego i wuj autora oraz jego stryjeczny brat Kazimierz Morawski, zwany w rodzinie „Adzio", syn Tadeusza (brata Kajetana) i Dominik Horodyński, syn właściciela majątku w Zbydniowie.

Film przedstawia dramatyczne wybory, których bohaterowie musieli dokonywać, kiedy wysiedleni ze swoich dworów i napiętnowani jako „zdrajcy i obszarnicy" stanęli przed koniecznością zdefiniowania od nowa sensu swojego życia. Kanwą opowieści jest historia członków trzech rodzin, którzy zostali rozdzieleni przez żelazną kurtynę i odmienne poglądy polityczne.

Jest także historią niepodobnych do siebie losów trzech dworów, z którymi byli związani bohaterowie filmu. Losy dworu w Zbydniowie były całkiem odmienne od losów Małej Wsi. Dominik Horodyński, syn właściciela majątku, opowiada w filmie o krwawej masakrze dokonanej przez SS na jego rodzinie, gościach i pracownikach po przyjęciu weselnym w Nocy Kupały 1943. Sam ocalał, bo w tym momencie działał w wileńskim AK. Relacjonuje też walki w trakcie powstania warszawskiego oraz śmierć swojej przyjaciółki, Magdy Morawskiej, która w wieku 22 lat zginęła przy barykadzie na ul. Okopowej. Dominik był po wojnie serdecznym przyjacielem ojca autora, Włodzimierza hr. Ledóchowskiego, i ożenił się z jego kuzynką Teresą hr. Ledóchowską.

{gallery}20026{/gallery}

Maciej Morawski miał zaledwie 10 lat, kiedy wybuchła wojna i Jurkowo zostało przyłączone do Rzeszy. Razem z innymi wysiedlonymi krewnymi znalazł się u 10-letniego brata stryjecznego Kazimierza Morawskiego na dworze w Małej Wsi. W Małej Wsi znalazła schronienie także Dorota Kłuszyńska, z domu Dora Pilcer, bardzo aktywna działaczka polityczna żydowskiego pochodzenia i senator RP z ramienia partii socjalistycznej PPS. Maciej, Kazimierz i siostra Kazimierza, Maria Sokolnicka, opowiadają w filmie o swoim dzieciństwie w Małej Wsi, o rodzinie, dziadku Zdzisławie, o gościach i o Dorocie Kłuszyńskiej. Z wyjątkiem aresztowania Zdzisława Lubomirskiego, który zmarł w 1943 w następstwie odniesionych na Pawiaku obrażeń i gruźlicy, Mała Wieś była oazą spokoju.

Maciej Morawski opowiada o swoich przygodach jako 15-letniego chłopca w służbach sanitarnych. Sam jednak został odcięty od bojowników Powstania już 2 sierpnia i razem z matką i z innym cywilami, którzy przeżyli masakry dokonane przez brygadę generała SS Kamińskiego, został wywieziony do obozu w Pruszkowie.

Kazimierz Morawski pozostał z rodzicami w Warszawie. Od 1976 był posłem a od 1982 członkiem Rady Państwa PRL. W filmie opowiada o swojej działalności w PAX i w koncesjonowanej partii katolickiej ChSS, o współpracy z pierwszymi sekretarzami KC PZPR Edwardem Gierkiem i Wojciechem Jaruzelskim, oraz o spotkaniu na Kremlu przed wprowadzeniem stanu wojennego w 1981.

Dominik Horodyński pozostał w kraju, współpracował z Bolesławem Piaseckim w PAX (w którym początkowo był aktywny także Tadeusz Mazowiecki) i jako znany dziennikarz został redaktorem naczelnym Kultury warszawskiej.

Wszystkie trzy dwory odebrano ich właścicielom w 1945. Mała Wieś w okresie PRL-u została rezydencją Premiera. Film przedstawia ich stan obecny, pozwala poznać obecnych mieszkańców Jurkowa i miejsce masakry w Zbydniowie. Osadzony w realiach środowiska ziemiańskiego, konkretnych dworów ziemiańskich, film na przykładzie członków i przyjaciół jednej rodziny dokumentuje dramatyczne i dramatycznie różne wybory polskich ziemian.

Film składa się z dwóch części: „Wojna" (do 1945 r.) i „PRL" (po Wojnie). Razem 132 min. Premiera filmu odbyła się w Londynie 9 lutego 2014 roku:

Film będzie można obejrzeć w marcu 2015 roku zarówno w Polsce jak i za granicą:

• Piątek 13 marca 2015, godz. 19.00, PARYŻ; Bibliothèque Polonaise de PARIS, Biblioteka Polska; 6 Quai d'Orléans, 75004 Paris, tel +331 5542 8383

• Środa 18 marca BIAŁYSTOK

• Czwartek 19 marca SUPRAŚL

• Sobota 28 marca 2015, godz. 11.00, WROCŁAW; Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58

Książkę i film na DVD można zamówić w Polsce TUTAJ; w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Więcej na: http://www.ledochowski.eu/wujowie/wiecej.html.

a