piątek, lipiec 30, 2021
Follow Us
środa, 21 styczeń 2015 12:07

Jeśli masło, to ani grama tłuszczu roślinnego Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jeśli masło, to ani grama tłuszczu roślinnego http://www.masmal.com.pl

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem składnik masła, to d 80 do 90 proc. tłuszczu mlecznego i ani grama roślinnego. Prezes UOKiK ustalił, że Masmal Dairy wprowadza klientów w błąd, ponieważ masło produkowane przez tę firmę było zafałszowane tłuszczem roślinnym i nałożył karę w wysokości ponad 1,4 mln zł. Nazwy masło, ser, jogurt, kefir czy śmietana mogą być używane do produktów pochodzących wyłącznie z mleka krowiego.

Masmal Dairy w Grudziądzu to firma produkująca m.in. masło pod nazwami m.in. „Masło ekstra 200 g", „Masło ekstra osełka 300 g", „Masło ekstra z Warlubia 200 g", „Masło ekstra Amir 200 g". Sprzedawane są w całej Polsce w dużych i małych sieciach handlowych. Jak pokazują kontrole Inspekcji Handlowej, obecne w sklepach produkty tej firmy są fałszowane tłuszczem roślinnym. Od 2012 roku IH wydała 46 decyzji stwierdzających niewłaściwą jakość masła Masmal Dairy nakładające kary na sklepy, które sprzedawały masło produkowane przez Masmal. UOKiK kwestionował praktyki Firmy Handlowo-Usługowej Masmal w Warlubiu w 2006 roku i w 2008 roku. Od 2012 roku masło pod marką Masmal produkuje Masmal Dairy w Grudziądzu. Niedawno UOKiK wydał decyzję dotyczącą tego przedsiębiorcy.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na Masmal Dairy została nałożona kara 1 471 250 zł. Prezes UOKiK nakazał zaprzestania wprowadzania klientów w błąd. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przysługuje od niej odwołanie do sądu. Na wymiar kary miały wpływ: długotrwałość praktyki i świadome zaniżanie jakości masła, mimo wcześniejszych decyzji IH oraz UOKiK. Inspekcja Handlowa będzie nadal sprawdzała, czy sklepy oferują produkty zafałszowane.

W sklepach znajdziemy produkty o nazwach:
„masło o zawartości ¾ tłuszczu" – zawiera od 60-62 proc. tłuszczu mlecznego i ani grama roślinnego;
„masło półtłuste" – zawiera od 39-41 proc. tłuszczu mlecznego i ani grama roślinnego;
miksy tłuszczowe – w zależności od producenta zawierają od 10 do 80 proc. tłuszczu mlecznego i tłuszcz roślinny;
„masło roślinne" – wbrew nazwie, jest to margaryna - zawiera tłuszcz roślinny. Nazwa handlowa tego produktu obowiązuje w Polsce od lat 70.

Margaryna, której podstawowym składnikiem jest tłuszcz roślinny, zgodnie z prawem może zawierać tylko do 3 proc. tłuszczu mlecznego,

Więcej na: http://www.uokik.gov.pl.

a