wtorek, listopad 28, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/19958.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/19958

Rakowiecka 37 - "Widzenie na Rakowieckiej" z Andrzejem Stryjewskim

piątek, 23 styczeń 2015 00:00

NIK o utylizacji jednostek i opakowań krwi i jej składników Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z opublikowanego 19 stycznia 2015 raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK) wynika, że ilość pozyskiwanej krwi i osocza zapewnia Polsce samowystarczalność. NIK zwraca jednak uwagę na fakt, że Polska nie ma własnej fabryki przetwarzającej osocze na produkty krwiopochodne, a z powodu przeterminowania w centrach krwiodawstwa zutylizowano łącznie ok. 607 tys. jednostek i opakowań krwi i jej składników, w tym niemal 137 tys. jednostek i preparatów.

Raport NIK potwierdza, że W Polsce na poziomie ogólnokrajowym osiągnęliśmy samowystarczalność w zakresie zaopatrzenia w krew i jej składniki, jednak nie wszystkie potrzeby poszczególnych szpitali zostały w pełni zabezpieczone. Przy realizacji zamówień składanych przez szpitale brakowało właściwej koordynacji oraz współpracy pomiędzy poszczególnymi centrami. Aż dwie trzecie skontrolowanych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa nie realizowało w pełni wpływających do nich zamówień, a ograniczenia wydań składników krwi wahały się od pół - do ponad 12 proc.

Jednocześnie, z powodu przeterminowania, we wszystkich centrach krwiodawstwa zutylizowano łącznie ok. 607 tys. jednostek i opakowań krwi i jej składników (ok. 6 proc. wytworzonych jednostek), w tym niemal 137 tys. jednostek i preparatów. Szczególnie niepokoić może systematyczny wzrost liczby jednostek krwi przeznaczonych do zniszczenia: z 4,9% w 2010 r. do 7,4% w 2013 r. Kontrola wykazała, że w 7 z 9 skontrolowanych centrów organizacja pobierania oraz zagospodarowania krwi nie zapewniała ograniczania strat spowodowanych przeterminowaniem pobranego materiału.

Problem nie rozwiązany od lat 90. XX wieku

W Polsce tylko ok. 30% pobieranego osocza wykorzystywane jest do celów klinicznych, reszta stanowi nadwyżkę, którą wykorzystuje się do produkcji leków krwiopochodnych. Polska, jako jeden z nielicznych już dużych krajów europejskich, nie ma do tej pory własnej fabryki przetwarzającej (frakcjonującej) osocze na produkty krwiopochodne i musi je kupować za granicą.

NIK zwraca uwagę, że w Polsce wciąż nie powstała fabryka przetwarzająca osocze polskich dawców. Problem ten nie został rozwiązany od lat 90. XX w., kiedy to próbowano uruchomić fabrykę frakcjonowania osocza.

Jak wskazują wyniki ankiety przeprowadzonej przez NIK wśród krwiodawców, główną motywacją do oddania krwi jest chęć pomocy innym ludziom (blisko 90 % dawców).

{gallery}19958{/gallery}

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) jest naczelnym i niezależnym organem kontroli państwowej z misją strażnika grosza publicznego. Od ponad 90. lat NIK ocenia funkcjonowanie państwa i gospodarowanie środkami publicznymi.

NIK w 2015 roku planuje przeprowadzenie 110 kontroli, w tym:

- 104 kontroli planowych;
- kontrolę wykonania budżetu państwa w 2014 r. w 102 częściach budżetowych i wybranych podmiotach, których plany finansowe są ujęte w ustawie budżetowej;
- kontrolę wykonania założeń polityki pieniężnej w 2014 r.;
- audyt finansowy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) za 2014 r.;
- audyt finansowy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) za 2015 r.;
- audyt finansowy Rady Europy (RE) za 2014 r.;
- audyt finansowy Rady Europy (RE) za 2015 r.

W 2015 r. będą także kontynuowane kontrole rozpoczęte w roku 2014 (tzw. kontrole przechodzące). Więcej na: http://www.nik.gov.pl.

a