sobota, grudzień 10, 2022
Follow Us
poniedziałek, 12 styczeń 2015 16:03

Zgubne nawyki żywieniowe Polaków Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zgubne nawyki żywieniowe Polaków http://cdn.morguefile.com

Polscy rodzice popełniają duże błędy w żywieniu dzieci, co skutkuje to wzrostem zachorowań na kosztowne choroby cywilizacyjne. Prof. Anna Dobrzańska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, potwierdza opinię ekspertów, że wprowadzenie formularza żywieniowego przy każdej wizycie kontrolnej dzieci i refundacja porad dietetycznych pomogłaby powstrzymać ten niekorzystny trend.

W opinii neonatologów, pediatrów i ginekologów konieczne są zmiany, które przełożą się na upowszechnienie prawidłowych nawyków żywieniowych Polaków. Szczególnie w sytuacji, gdy coraz więcej z nich zmaga się z otyłością i nadwagą.

Za wcześnie!

Sejmowa debata "Nasze dzieci mogą być prawidłowo żywione. Od poczęcia do 3 roku życia" ujawniła badania Instytutu - Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytutu Matki i Dziecka na temat prawidłowego żywienia dzieci - tylko 25 procent 6-miesięcznych niemowląt oraz 33 procent dzieci w wieku 12 miesięcy dostaje prawidłową liczbę posiłków.
Aż 93 proc. badanych matek nie stosuje się do zaleceń żywieniowych dla tej grupy wiekowej, a u 60 proc. za wcześnie włączana jest tzw. dieta osób dorosłych. W efekcie 90 proc. dzieci (w wieku 0-3 roku życia) spożywa zbyt dużo soli, 63 proc. zbyt dużo węglowodanów, a 99 proc. białka.

- Otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie ma swoją genezę już w niemowlęcym etapie życia, który jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka. To właśnie przez pierwsze trzy lata życia „programujemy" nasz organizm metabolicznie -podkreślała prof. Dobrzańska.

Konieczna mobilizacja lekarzy
- Gdyby lekarze w czasie wizyty kontrolnej wypełniali formularz oceny żywienia i odżywiania dziecka byliby zobligowani do interwencji - mówił prof. Piotr Socha, prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.
Konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa prof. Stanisław Radowicki twierdzi, że Polki nie korzystają z ogólnodostępnych informacji dotyczących prawidłowej diety. Nie wiedzą, że dieta w ciąży powinna być inna w każdym trymestrze. Wiedzą jak schudnąć po porodzie, ale nie jak karmić piersią.

Specjalny zespół
Aby to zmienić, potrzebna jest obecność dietetyka w czasie ciąży i po porodzie. Eksperci wskazywali też na konieczność podniesienia poziomu edukacji w zakresie żywienia dzieci podczas studiów medycznych - 71 proc. pediatrów deklaruje niewystarczającą wiedzę na ten temat. Powołanie Polskiego Zespołu Przeciwdziałania Otyłości zapowiedziała posłanka Beata Małecka-Libera.
Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl.

Jak namówić dzieci do jedzenia warzyw?

Dziecko jest najbardziej plastyczne na poznanie nowych smaków od momentu ukończenia czwartego miesiąca życia, do szóstego i pół miesiąca. Nie podajemy zupy zmiksowanej z marchwi, selera i innych warzyw, bo to za dużo bodźców na raz. Codziennie podajemy małą ilość kolejnego smaku: marchewkę w poniedziałek, we wtorek brokuły, a w środę np. kalafior itd. W momencie kiedy maluszek zaczyna chętnie jeść warzywa, możemy rozszerzyć jego dietę i podać mu np. owoce które są już bardziej słodkie, więc chętniej przez dziecko przyjęte.

Nie zmuszać, nic na siłę i zero przekąsek

Żeby poznać i zaakceptować nowy smak warzywny dziecko potrzebuje czasu i prób. Im jest starsze, tym trwa to dłużej. Warto, by w diecie malucha warzywa się pojawiły, bo on jest najbardziej plastyczny. W okresie półtora roku pojawiają się neofobie, odrzucanie nowości, trwające do czwartego roku życia.

Po powrocie z przedszkola można podać dziecku marchew pokrojoną w słupki, które weźmie do ręki i będzie chrupać - zamiast sałatki. Zróbmy porządki na własnym talerzu - dziecko uczy się od nas.
Źródło: http://www.medexpress.pl.

a