środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
czwartek, 25 grudzień 2014 00:00

Świąteczna dieta. Na zdrowie? Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pacjenci, którym lekarz zalecił dietę, albo z frustracją przyglądają się potrawom na świątecznym stole, albo grzeszą i robią sobie "dietetyczne wakacje". O ile chory z nadciśnieniem lub cukrzycą może sobie pofolgować, o tyle już chory na celiakię o zakazanych potrawach musi zapomnieć.

Jeśli jest to cukrzyca typu 1 to odstępstwa żywieniowe można skompensować wyższą dawką insuliny. Jeśli pacjent cierpi na insulinooporność lub cukrzycę typu 2 musi bardziej się pilnować, bo nie ma tu odpowiednich narzędzi zaradczych.

Jeść i pić - na zdrowie
Jeśli to będzie odstępstwo od diety tylko podczas świąt, to raczej nie powinno zaszkodzić. Jeśli pacjent wybierze się na spacer lub włączy inną formę aktywności fizycznej, to takie odstępstwo nie powinno mieć wyraźnego wpływu na zdrowie. Przy dnie moczanowej jednorazowe przedawkowanie zakazanego mięsa nie powinno znacznie pogorszyć stanu zdrowia, ale mogą pojawić się bóle stawowe - uprzedza dietetyk Agnieszka Ślusarska-Staniszewska.

Bez odstępstw od diety
Przy celiakii jeśli chory pozwoli sobie w czasie świat na jedzenie potraw zawierających gluten, to choroba powróci pełnoobjawowo, a przy silnych alergiach pokarmowych "dietetyczne wakacje" mogą zakończyć się nawet wstrząsem anafilaktycznym.

Leki i alkohol
Nigdy nie wiadomo jak alkohol wpłynie na metabolizm leku - czy wzmocni, czy osłabi jego działanie. Minimalny odstęp od przyjęcia leku do spożywania alkoholu powinien wynieść 4 godziny, ale osoby chore na cukrzycę powinny wystrzegać się alkoholu w ogóle.
Na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) podczas świąt pojawiają się najczęściej te osoby, które zjadły nieodpowiednio lub za dużo albo też przesadziły z alkoholem. Dlatego na SOR w święta dyżurują najsilniejsze zespoły. Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl.

a