środa, kwiecień 17, 2024
Follow Us
wtorek, 31 sierpień 2010 14:06

Sapkowski laureatem nagrody EUROCON 2010 Wyróżniony

Napisane przez kb
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
od lewej: Roberta M. Wegner, Jadwiga Zajdel, Anna Kańtoch od lewej: Roberta M. Wegner, Jadwiga Zajdel, Anna Kańtoch fot.: Tomasz Brzozowski

Podczas uroczystej Gali, która towarzyszła zakończeniu europejskiego konwentu miłośników fantastyki Eurocon 2010 (w tym roku połączonego z Polconem i Parconem pod nazwą Tricon), która odbyła się 28 sierpnia br. w Cieszynie, poznaliśmy laureatów nagród ESFS (Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction).

Nagrodę „European Grand Master” otrzymał Andrzej Sapkowski. {jumi [*4]}Eurocon 2010, który zgromadził około 1800 miłośników fantastyki, był wspólnym przedsięwzięciem fanów z Polski, Czech i Słowacji. Połączył imprezę ogólnoeuropejską odbywającą się od 1972 r. (co roku w innym kraju), z Polconem najważniejszym dorocznym fantastycznym konwentem w Polsce oraz czesko-słowackim Parconem. Patronem medialnycm wydarzenia był Kurier365.pl.


W czterodniowym programie imprezy znalazło się prawie 300 prelekcji i warsztatów z dziedziny literatury, filmu, komiksu, gier i sztuki, a także historii, nauk przyrodniczych i ścisłych. Towarzyszyły im konkursy, pokazy filmów, wystawy i koncerty, a także prezentacje najważniejszych na rynku wydawców książek, komiksów i gier. Konferencja była również okazją do wręczenia wyróżnień w dziedzinie fantastyki: nagród Europejskiego Stowarzyszenia Science-Fiction (ESFS), Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla oraz nagród czeskich miłośników fantastyki: im. Karela Čapka i Ludvik.


Wśród laureatów nagród ESFS znalazło się aż trzech Polaków. Nagrodę „European Grand Master” otrzymał Andrzej Sapkowski (autor m.in. sagi o Wiedźminie, trylogii husyckiej). Nagrodę „Hall of Fame” w kategorii najlepszy tłumacz odebrał Piotr W. Cholewa, zaś Maciej Guzek został nagrodzony „Encouragement Award”.
W tym roku odbyło się wręczenie Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla. Była to już dwudziesta szósta edycja tego najbardziej prestiżowego wyróżnienia dla autorów polskiej fantastyki, na którą głosują sami czytelnicy. Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za rok 2009 otrzymały następujące utwory: w kategorii powieść - Przedksiężycowi, Tom 1 Anny Kańtoch (Fabryka Słów), zaś w kategorii opowiadanie - Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami Roberta M. Wegnera (w: Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe, Powergraph). Gościem honorowym uroczystości była Jadwiga Zajdel – żona Janusza A. Zajdla, patrona Nagrody.


Na Eurocon 2010 zjechało się wielu wybitnych autorów literatury fantasy, science-fiction i horroru, m.in.: Orson Scott Card, laureat prestiżowych nagród Hugo i Nebula za powieści „Gra Endera” i „Mówca umarłych”, Steven Erikson, kanadyjski twórca cyklu fantasy „Malazańska Księga Poległych”, Andrzej Sapkowski, autor przetłumaczonych na kilkanaście języków opowiadań i powieści o Wiedźminie oraz popularnej w Polsce i Czechach historyczno-fantastycznej trylogii husyckiej, Miroslav Žamboch, czeski fizyk jądrowy i pisarz, a także Juraj Červenák, słowacki autor opowiadań i powieści, łączących elementy magii i miecza ze słowiańską mitologią

W przyszłym roku te najważniejsze konferencje miłośników fantastyki odbędą się:
Polcon 2011 – w Poznaniu
Eurocon 2011 – w Sztokholmie

Więcej informacji na temat:
Nagrody im. Janusza A. Zajdla:
www.zajdel.art.pl
Polconu/Euroconu: www.polcon.pl

Dodatkowych informacji udzielają:
Elżbieta Gepfert  (
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Witold Siekierzyński (
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), tel. 601 325 595

{jumi [*9]}

 

a