środa, kwiecień 17, 2024
Follow Us
niedziela, 29 sierpień 2010 15:06

Nagroda Literacka im. Janusza Zajdla - laureaci 2010 Wyróżniony

Napisane przez kb
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Nagroda Literacka im. Janusza Zajdla Nagroda Literacka im. Janusza Zajdla

Znamy już laureatów Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla - najbardziej znanej nagrody literackiej z dziedziny fantastyki przyznanej na Triconie w Cieszynie.

{jumi [*4]}28 sierpnia w Cieszynie, podczas uroczystości zamknięcia ogólnopolskiego konwentu miłośników fantastyki Polcon 2010 (w tym roku połączonego z Parconem i Euroconem pod nazwą Tricon), odbyło się wręczenie Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2009. To już dwudziesta szósta edycja tego najbardziej prestiżowego wyróżnienia dla autorów polskiej fantastyki, na którą głosują sami czytelnicy.Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za rok 2009 otrzymały następujące utwory:

W kategorii powieść:

*           Przedksiężycowi, Tom 1 Anny Kańtoch (Fabryka Słów)

 W kategorii opowiadanie:

*           Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami Roberta M. Wegnera (w: Opowieści
z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe
, Powergraph)

 Gościem honorowym uroczystości była Jadwiga Zajdel – żona Janusza A. Zajdla, patrona Nagrody.

 Wybór laureatów Nagrody im. Janusza A. Zajdla przebiega w dwóch etapach. Pierwszym z nich, było zgłaszanie przez czytelników fantastyki swoich kandydatur do nominacji. Spośród wyłonionych w tym etapie utworów, uczestnicy Polconu, czyli Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki, dokonują wyboru laureatów (osobno wśród powieści  i opowiadań). W tym roku konferencja ta, pełniła równocześnie rolę Euroconu (najważniejszego zjazdu miłośników fantastyki w Europie) i odbywała się na granicy polsko-czeskiej w Cieszynie, w dniach 26-29 sierpnia 2010.

Nagroda została przyznana po raz pierwszy w 1985 r. Do tej pory uhonorowano nią  w sumie trzydzieści osiem utworów – powieści i opowiadań. Wśród laureatów znaleźli się m.in.: prof. Edmund Wnuk-Lipiński, Andrzej Sapkowski, Rafał A. Ziemkiewicz, Anna Brzezińska, Jacek Dukaj, Marek S. Huberath, Tomasz Kołodziejczak, Jarosław Grzędowicz, Rafał Kosik.

Patron Nagrody – Janusz A. Zajdel (1938-1985) – z zawodu fizyk, przez długie lata zajmował pozycję lidera wśród polskich twórców gatunku. Do najgłośniejszych książek Zajdla należą: Limes inferior (1982), Cylinder van Troffa (1980), Paradyzja (1984). Jego dzieła na trwałe weszły do kanonu klasycznej polskiej fantastyki oraz social fiction.

Notki o autorach nagrodzonych utworów:

Anna Kańtoch

Studiowała orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, specjalność: arabistyka. Po studiach wróciła do Katowic. Debiutowała  powieścią Miasto w zieleni i błękicie (2004) oraz – w czasopiśmie “Science Fiction” – opowiadaniem Diabeł na wieży, którego bohaterem jest Domenic Jordan, doktor nauk medycznych, egzorcysta i detektyw zarazem. Ten i inne utwory o Domenicu Jordanie złożyły się na wydany w roku 2005 zbiór Diabeł na wieży. W następnym roku ukazał się drugi zbiór opowiadań o tym bohaterze, zatytułowany Zabawki diabła. W roku 2008 nominację w kategorii powieść otrzymał 13 anioł - historia zagłady miasta leżącego na styku dwóch światów: techniki i magii. W roku ubiegłym otrzymała Nagrodę za opowiadanie Światy Dantego.

Robert M. Wegner

Mieszka na Śląsku. Debiutował w 2002 r. w “Science Fiction” opowiadaniem Ostatni lot Nocnego Kowboja.  Zbiór opowiadań Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ – Południe z którego pochodzi nominowany utwór, jest debiutem książkowym autora.

 Trochę statystyki

Powieść

Wśród nadesłanych nominacji w kategorii Powieść znalazło się pięćdziesiąt tekstów czterdziestu trzech autorów opublikowanych przez czternaście różnych wydawnictw.

Teksty, które otrzymały nominację w tej kategorii, były wybierane przez 24,3 do 35,1% nominujących (w zależności od tekstu).

Opowiadanie

W kategorii Opowiadanie zgłoszono sto trzydzieści dwa utwory. Były to teksty sześćdziesięciu pięciu polskich autorów wydane w ubiegłym roku. Ukazały się one w sześciu czasopismach oraz w dwudziestu trzech antologiach i zbiorach opowiadań.

Teksty, które otrzymały nominację w tej kategorii, były wybierane przez 12,5 do 23,5% nominujących (w zależności od tekstu).


Więcej informacji na temat:

Nagrody: www.zajdel.art.pl

Polconu/Euroconu: http://tricon.info

Nagrodę Literacką im. Janusza A. Zajdla wspiera AXN Sci-Fi

{jumi [*9]}

a