piątek, marzec 31, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 01 grudzień 2014 00:00

Czym jest historia filozofii? Wykład naukowy w Łazienkach Królewskich Wyróżniony

Napisane przez informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na kolejny wykład z cyklu Medytacje filozoficzne Łazienki Królewskie zapraszają do Pałacu na Wyspie w czwartek 4 grudnia o godzinie 18. Podczas najbliższego spotkania podejmiemy próbę odpowiedzi na pytanie: Czym jest historia filozofii? Wykład wygłosi prof. Szymon Wróbel z Wydziału „Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Wstęp na wykłady jest wolny.

Relacje między filozofią a historią filozofii zawsze były i są głównym zagadnieniem filozofii. Przez stulecia historia filozofii była przede wszystkim sztuką pozycjonowania. Tukidydesa wystawiano przeciwko Platonowi, Spinozę przeciwko Hobbesowi, Nietzschego przeciwko Freudowi, Foucaulta przeciwko Lacanowi, Agambena przeciwko Derridzie. Najbliższy wykład będzie próbą obrony historii filozofii, w której nie chodzi już o sztukę przeciwstawiania sobie pozycji, nie chodzi o rekonstrukcję linearnej historii kolejnych wielkich podmiotów, nie chodzi także o „dialektykę" i dialektyczne przechodzenie nazwiska w kolejne nazwisko, ale sztukę poszukiwania momentów rozbłyśnięcia danej myśli i wzniecenia przez nią intelektualnego pożaru i kulturowego przesilenia.

Szymon Wróbel - psycholog i filozof, absolwent psychologii na Wydziale Nauk Społecznych UAM w Poznaniu. W 1996 r. obronił pracę doktorską, a w 2003 r. habilitował się w IFIS PAN w Warszawie. Stypendysta Institut für die Wissenschaften vom Menschen w Wiedniu. Przez ostatnie lata pracownik Instytutu Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Trzykrotnie nominowany do nagrody literackiej Paszporty Polityki (1997, 2003, 2004). Opublikował: Odkrycie nieświadomości w serii Monografie Humanistyczne w Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Galaktyki, biblioteki, popioły (z zakresu filozofii literatury), Władza i rozum. Stadia rozwojowe krytycznej teorii społecznej, Granice polityczności.

Medytacje filozoficzne – cykl wykładów naukowych organizowanych przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Muzeum Łazienki Królewskie oraz Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi. Opieka merytoryczna i moderowanie dyskusji – prof. Cezary Wodziński. Dotychczas gośćmi cyklu byli m.in.: prof. Krzysztof Pomian, prof. Zygmunt Bauman, prof. Jerzy Vetulani, Serhij Żadan oraz prof. Michał Paweł Markowski.

Aktualności z Muzeum Łazienki Królewskie dostępne są na stronie http://www.lazienki-krolewskie.pl,
na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie.

a