środa, sierpień 17, 2022
Follow Us
wtorek, 25 listopad 2014 16:42

Trwa 8. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską" Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Uroczystym otwarciem w kinie Iluzjon w Warszawie rozpoczął się 8. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską", który potrwa do 30 listopada. Jego organizatorem jest Fundacja Wspieram korzystająca z dofinansowania ministerstw: Kultury i Dziedzictwa narodowego RP i Kultury Federacji Rosyjskiej, M.St. Warszawy, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Fundacji Polska Miedź.

W otwarciu uczestniczyli m.in. Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, ambasador federacji Rosyjskiej w Warszawie JE Siergiej Andrzejew oraz przedstawiciele polskiego i rosyjskiego świata kultury. A także... rosyjscy kosmonauci przebywający na orbicie w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z którymi sala została połączona na chwilę, podobnie jak w roku ubiegłym.
Udział w 8. FFR biorą wybitni rosyjscy twórcy filmowi i artyści, którzy uczestniczyć będą w spotkaniach z polskimi kolegami oraz widzami po niektórych filmach wyświetlanych w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki. Wśród nich jeden z najwybitniejszych przedstawicieli kinematografii rosyjskiej Andrej Konczałowski, którego najnowsze dzieło „Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna" można będzie obejrzeć podczas 8. Sputnika. A także: Aleksandr Kott – jego najnowszy film „Próba" będzie prezentowany w tegorocznym konkursie głównym; reżyser filmowy i pisarz Michaił Segał, który przedstawi swoje najnowsze dzieło „Film o Aleksiejewie" oraz reżyser i scenarzysta filmowy Iwan Twierdowskij i jego film „Klasa specjalna".
Oprócz nich również reżyser, scenarzysta, poeta i dziennikarz filmowy Arsenij Gonczukow, który zaprezentuje swój najnowszy film „Syn". Reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa Wiera Storożewa pokaże swój film „9 dni i jeden poranek" wraz z aktorem, scenarzystą i reżyserem filmowym Siergiejem Popowem. Scenarzysta, reżyser i producent filmowy Władimir Tumajew jest m.in. autorem filmu „Biały mech" uczestniczącego w konkursie głównym festiwalu. Aktorka Aleksandra Borticz gra w konkursowym filmie „Jak mam na imię" w reżyserii Niginy Sajfułłajewej. Reżyser filmów dokumentalnych i producent Witalij Manskij jest laureatem wielu nagród na festiwalach rosyjskich i zagranicznych.
Wśród gości 8. Sputnika są też inni reprezentanci rosyjskiej branży filmowej: Jelena Demidowa. Swietłana Kuczmajewa, Tamara Donduriej, Ełła Omielczenko, Arkadij Jachnis, Roman Szalapin, Diana Szałasznaja, Irakli Koczłamazaszwili i Aleksie Andrejew. Tegoroczna edycja „Sputnika" stoi pod znakiem rosyjskich filmów science fiction. W sumie w ramach festiwalu w kinie Iluzjon i Kinotece wyświetlonych zostanie kilkadziesiąt obrazów w dwu sekcjach. Poza już wspomnianą „Science fiction po rosyjsku" będą to wybrane filmy „The best of Sputnik".
Dla najmłodszych kinomanów w Kinotece odbywać się będzie 8. Mały Sputnik. O Grand Prix 8. Festiwalu ubiega się 16 najlepszych nowych filmów rosyjskich reprezentujących różnorodną tematykę i problematykę, znakomitą reżyserię, pracę operatorską i grę aktorską. Będą one wyświetlane w Kinotece i są to: zwycięzca tegorocznego Kinotawra, obraz bez słów Aleksandra Kotta - "Próba"; film-manifest Jurija Bykowa „Dureń"; "Jeszcze jeden rok" Oksany Byczkowej - reżyserki "Piter FM" i "Plus jeden"; „Gwiazda" Anny Melikian.
O statuetkę 8. Sputnika walczyć będzie także zwycięzca nagrody publiczności na Moskiewskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, dramat Władimira Tumajewa "Biały mech". Autor "Opowieści" Michaił Segał pokaże w konkursie swój nowy, pełnometrażowy "Film o Aleksiejewie". Ocenie widzów poddane zostaną również trzy pełnometrażowe debiuty. "Klasa specjalna" Iwana I. Twierdowskiego, "Kombinat Nadzieja" Natalii Mieszczaninowej i „Jak mam na imię" Niginy Sajfułłajewej". Wśród filmów konkursowych znajdzie się także zdobywca Srebrnego Lwa na tegorocznym Festiwalu w Wenecji  – wspomniany już film "Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna" Andrieja Konczałowskiego.
Waleria Gaj Germanika, autorka prezentowanego wcześniej na Sputniku filmu "Wszyscy umrą, a ja nie", w tym roku zaprezentuje swój dramat "Tak, tak".
Wiera Storożewa przedstawi swój najnowszy film "9 dni i jeden poranek". W konkursie Sputnika zobaczyć można też komediodramat Angeliny Nikonowej "Welkome home". Ponadto filmy: "Do widzenia Mamo" Swietłany Proskurinej, "Syn" Arsenija Gonczukowa i ostatnie dzieło Aleksieja Germana "Trudno być bogiem".
Filmy w klasie konkursowej oceniać będzie jury pod przewodnictwem polskiego reżysera i scenarzysta Macieja Pieprzycy, z udziałem reżyserki, wokalistki, kompozytorki, autorki tekstów i producentki Marii Sadowskiej oraz dziennikarki filmowej Kai Klimek, wybierając trzy najlepsze filmy 8. Sputnika. Obrazy z sekcji konkursowej wzbogacone o tytuły z Kalejdoskopu Nowego Kina poddane zostaną również ocenie widzów w głosowaniu na Nagrodę Publiczności. Werdykty jury oraz publiczności ogłoszone zostaną podczas uroczystego zamknięcia festiwalu 30 listopada w Kinotece.
Festiwalowi towarzyszyć będą liczne wydarzenia. Oprócz wspomnianych już spotkań z rosyjskimi reżyserami, scenarzystami i aktorami, także m.in. Polsko – rosyjski okrągły stół koprodukcji w dziedzinie filmowej. Dyskusje nad poszczególnymi filmami. Spotkania z autorami książek o Rosji – b. ambasadorem Polski w Moskwie Stanisławem Cioskiem, autorem „Wspomnień (niekoniecznie) dyplomatycznych", Małgorzatą Szumską – autorką osobistej opowieści o podróży śladami rodzinnej historii „Zielona sukienka" oraz Magdaleną Skopek, która spędziła 3 miesiące na rosyjskiej dalekiej północy wśród Nieńców, autorką książki „Dobra krew. W krainie reniferów, bogów i ludzi".
Ciekawie zapowiada się również program muzyczny tegorocznego festiwalu. Grać będzie m.in. reżyser filmowy Michaił Segał w duecie z autorem piosenek do jego filmów Filipem Wejsem, elektro-punkowy duet Barto z Sanki Petersburga oraz pięcioosobowy zespół z Kalisza „Wowa z Charkowa" grający mieszankę utworów rosyjskich, kryminalnego folkloru z Odessy oraz własne piosenki autorskie. Program przewiduje również projekcje specjalne, współczesno kino jakuckie oraz warsztaty kulinarne. Szczegóły znaleźć można na www.sputnikfestiwal.pl oraz w kinach, w których wyświetlane są festiwalowe filmy.

a