wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
czwartek, 04 grudzień 2014 00:00

Startuje Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Startuje Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS www.watchdocs.pl

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie rozpoczyna się w Warszawie w piątek 5 grudnia. Jest to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka, który od 14 lat konsekwentnie popularyzuje ambitne, społeczne kino dokumentalne wśród polskiej publiczności.

Festiwalowe projekcje będą odbywać się w kinie Muranów, w CSW Zamek Ujazdowski i w Państwowym Muzeum Etnograficznym (kinie Antropos). Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące WATCH DOCS jest bezpłatny.

Wydarzeniem 14. edycji festiwalu będzie retrospektywa twórczości Joe Berlingera - laureata tegorocznej nagrody festiwalu im. Marka Nowickiego przyznawanej za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. To właśnie film Berlingera – "Whitey: United States of America v. James J. Bulger" - otworzy 14. WATCH DOCS.

W tegorocznym konkursie o Nagrodę WATCH DOCS rywalizować będzie trzynaście wybitnych dokumentów. O tym, który z nich wygra 14. edycję festiwalu, zdecyduje międzynarodowe jury. W programie konkursu nie zabraknie polskiego akcentu – na 14. WATCH DOCS swoją festiwalową premierę będzie miał film „Solidarność według kobiet" Piotra Śliwowskiego i Marty Dzido.

WATCH DOCS to wspólne przedsięwzięcie wiodącej polskiej organizacji obrony praw człowieka – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Społecznego Instytutu Filmowego oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Po zakończeniu festiwalu w Warszawie WATCH DOCS rusza w Polskę – w 2015 roku jego objazdowa odsłona zawita do ponad 30 polskich miast.

Mocnym punktem festiwalowego programu będą filmy o rozgrywającym się obecnie dramacie Syrii. Obok wspomnianego już „Powrotu do Homs", znajdzie się tu także pokazywany w Cannes wstrząsający obraz „Silvered Water" czy nagrodzony w Marsylii, insajderski „Nasz straszny kraj", a pokazom filmów towarzyszyć będzie międzynarodowa dyskusja panelowa.

Nie zabraknie także Ukrainy. Oprócz filmów o Majdanie widzowie będą mieli unikalną szansę zapoznać się z wybranymi materiałami z dokumentów, które są jeszcze w fazie produkcji, a opowiadają o sytuacji na wschodzie kraju. Z publicznością spotkają się m.in. Oleksij Radyński - redaktor ukraińskiej edycji Krytyki Politycznej oraz Giennadij Kofmana – dyrektor programowy festiwalu Docudays w Kijowie.

Gościem specjalnym tegorocznego WATCH DOCS będzie Prof. Paul Scheffer, którego film „Ziemia obiecana" zaprezentowany zostanie w retrospektywie tematycznej „Europa – druga ojczyzna?". Scheffer to holenderski filozof i polityk, autor głośnej książki „Druga ojczyzna", jeden z najważniejszych komentatorów europejskich polityk integracji migrantów. W ramach WATCH DOCS odbędzie się wykład mistrzowski Scheffera na temat współczesnych modeli wielokulturowości.

Wystawa fotografii „The Sochi Project"

Jednym z najciekawszych wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji festiwalu będzie wystawa fotografii Roba Hornstra i Arnolda van Bruggena pt. „The Sochi Project. An Atlas of War and Tourism in the Caucasus". Wernisaż wystawy z udziałem autorów prezentowanych zdjęć odbędzie się 6 grudnia o godzinie 18 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Wystawa została przygotowana we współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów i Mondriaan Fund i będzie czynna do 8 lutego 2015 roku.
Więcej na: www.watchdocs.pl i www.facebook.com/WATCHDOCSFILMFESTIVAL.

a