środa, kwiecień 17, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/19426.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/19426
czwartek, 20 listopad 2014 12:35

Warsztaty, spektakl i wystawa na 95. urodziny Henryka Tomaszewskiego Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na warsztaty, wystawę, modlitwę w intencji Henryka Tomaszewskiego i spektakl "Zabawki" organizatorzy zapraszają do Karpacza - od 20 do 23 listopada - w ramach 95. rocznicy urodzin mistrza pantomimy.

W programie:
20 XI 2014 ( czwartek)
• godz. 12, cmentarz obok Kościółka Wang - Modlitwa przy grobie Henryka Tomaszewskiego
• godz. 12.30, Miejskie Muzeum Zabawek - wystawa „Henryk Tomaszewski mistrz teatru bez słów"
22 XI 2014 ( sobota)
• godz. 13-14.30, Miejskie Muzeum Zabawek - „Zabawy z pantomimą, czyli jak zamienić się w zabawkę" - bezpłatne warsztaty dla dzieci
23 XI 2014 ( niedziela)
• godz. 14, Hotel Gołębiowski – spektakl „Zabawki " w reż. Anny Nabiałkowskiej - pokaz bezpłatny


{gallery}19426{/gallery}

Mistrz pantomimy
Henryk Tomaszewski (ur. 20 listopada 1919 r. w Poznaniu) stworzył kreowany przez wyobraźnię jednego autora unikatowy teatr, jakiego nikt przed nim i po nim nie zrealizował - Teatr Pantomimy. Sam opracowywał scenariusz, przygotowywał choreografię, szukał odpowiedniej ilustracji muzycznej oraz plastycznej dla swoich dzieł teatralnych, w których gest, mimika, ruch ciała... odgrywały najważniejsza rolę.

Jak sam pisał: „Opętała mnie myśl stworzenia całkiem nowej dziedziny sztuki, która łączyłaby elementy baletu, pantomimy, teatru, która dawałaby pole do eksperymentowania. Pantomima stała się moim życiem."

W 1968 roku Henryk Tomaszewski zamieszkał w Karpaczu, gdzie w domu przy ulicy Karkonoskiej poświęcił się swojej drugiej pasji – kolekcjonerstwu.

„Fascynacja lalkami zaczęła się w Poznaniu (...). Szliśmy którąś z ulic w kierunku Starego Rynku i Kaziu zauważył porcelanową lalkę na wystawie sklepowej. Zaczął mnie namawiać do jej kupna. Długo się opierałem, aż wreszcie uległem. Kiedy wróciłem do hotelu i postawiłem na szafce zrobiło się jakoś raźniej. To był przypadek. Potem zbierałem różne zabawki w zależności od materii, z jakiej są wykonane. Trzeba mieć jakieś zainteresowanie, które nie musi być konieczne związane z zawodem. Wtedy jest ono oazą, w której można się odciąć od rzeczywistości".

Henryk Tomaszewski swoją bogatą kolekcję zabawek przekazał specjalnie utworzonemu w tym celu Muzeum Zabawek w Karpaczu, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem dzieci i dorosłych.

Henryk Tomaszewski zmarł 23 września 2001 roku i pochowany został na cmentarzu przy Świątyni Wang. W tym miejscu rokrocznie 20 listopada w samo południe, w dniu urodzin Mistrza wielbiciele jego talentu spotykają się, by wspominać tego niezwykłego człowieka.
Źródło: http://www.karpacz.pl.

a