wtorek, kwiecień 20, 2021
Follow Us
piątek, 17 październik 2014 00:00

Album światowych grafik o powstaniu styczniowym Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na promocyjne spotkanie związane z wydaniem albumu wieńczącego obchody 150. rocznicy powstania styczniowego - z udziałem minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej - organizatorzy zapraszają na Zamek Królewski w Warszawie we wtorek 21 października o godz. 17.

Album „Powstanie Styczniowe w europejskiej ilustracji prasowej. Grafiki z kolekcji Krzysztofa Kura" wydany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Ponad 400 XIX-wiecznych grafik zostało podzielonych tematycznie. Prace odnoszą się do konkretnych wydarzeń, portretują różne postacie (np. kilka ujęć słynnej Henryki Pustowójtównej, powstańca-kobiety w męskim przebraniu), ale są też grafiki o charakterze alegorycznym, symbolicznym oraz satyrycznym. Jak pisze we wstępie do publikacji minister Omilanowska, podstawą publikacji stała się prywatna kolekcja rycin z prasy francuskiej, angielskiej, niemieckiej oraz szwedzkiej, tworzona od lat przez Krzysztofa Kura.

Każda z 416 grafik opatrzona jest szczegółową informacją o prezentowanym wydarzeniu, miejscu oraz o samej grafice. Dodatkową wartością merytoryczną albumu jest szczegółowe opracowanie, przydatne dla badaczy tematu i hobbystów: biogramy autorów ilustracji, pełna bibliografia oraz indeks ilustracji w czasopismach.

„Praca stanowi pionierską próbę usystematyzowania i omówienia europejskiej ilustracji prasowej związanej z powstaniem styczniowym w aspekcie historyczno-artystycznym. O znaczeniu tego wydarzenia dość powiedzieć, że tak pomyślana publikacja jest pierwszą tego rodzaju w Polsce i w skali powszechnej" – napisała w recenzji o albumie dr hab. Jolanta Talbierska.

Wstęp za zaproszeniami. Więcej na: www.muzhp.pl.

a