wtorek, maj 24, 2022
Follow Us
czwartek, 16 październik 2014 14:11

Światowy Dzień Chleba Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Światowy Dzień Chleba mat. prasowe

Pieczywo jest podstawą zdrowej i prawidłowej diety, źródłem energii, witamin, soli mineralnych i błonnika – przekonuje Fundacja Chleb to Zdrowie, której celem jest popularyzacja wiedzy na temat pieczywa w oparciu o dane naukowe. Z okazji Światowego Dnia Chleba przedstawiciele fundacji zorganizowali w Skwerze przy Krakowskim Przedmieściu konferencję, podczas której prelegenci zmierzyli się z popularnymi mitami dotyczącymi spożywania pieczywa.

W konferencji, która odbyła się 16 października - w Światowy Dzień Chleba - udział wzięli m.in.: dr nauk o zdrowiu Regina Wierzejska – Instytut Żywienia i Żywności, prof. dr hab. Alicja Ceglińska – SGGW Wydział Nauk o Żywieniu; dr Robert Księżopolski - prezes fundacji oraz Stefan Putka - prezes warszawskiego Cechu Piekarzy. Poprowadziła ją Anna Popek. Podczas konferencji postarano się obalić mity o jedzeniu chleba i ustalić fakty dotyczące pieczywa.
MIT: Spożywamy coraz mniej pieczywa
FAKT: Odpowiedzialny za liczby Główny Urząd Statystyczny używa klasyfikacji, która nie bierze pod uwagę np. usług cateringowych czy spożycia w barach tzw. szybkiej obsługi.

MIT: Pieczywo tuczy
FAKT: Ważne jest, abyśmy dopasowywali spożycie pieczywa do własnych potrzeb energetycznych, do aktywności fizycznej. Dla przykładu: jedno jabłko (145g) zawiera ok. 72 kcal, jedna kromka chleba żytniego (50g) ma ok. 56 kcal, co odpowiada ilości energii spalanej podczas 10-15 min powolnego spaceru. Warto wiedzieć, że w przypadku pieczywa żytniego razowego, pieczywa pełnoziarnistego – energia uzyskana z tych produktów (węglowodany złożone - skrobia) wchłaniane są do organizmu stopniowo, dają nam siłę na długi czas, a ich indeks glikemiczny chleba żytniego razowego jest stosunkowo niski, bo wynosi około 55. Istnieją badania naukowe, które jednoznacznie przeczą tezie, jakoby spożycie pieczywa sprzyjało przybieraniu na wadze.

MIT: Pieczywo nie jest zdrowe
FAKT: Pieczywo jest zdrowe i od setek lat lub nawet tysiącleci spożywane przez ludzi. Chleb jest jednym z najmniej przetworzonych produktów na rynku, a to, co jest naturalne, jest najlepsze dla ludzkiego organizmu. Co ważne, nie istnieją poważne badania naukowe świadczące o tym, że pieczywo źle wpływa na nasze zdrowie.
Wyjątkiem jest celiakia, która jest chorobą warunkowaną genetycznie i wymaga diety bezglutenowej, ale częstość jej występowania wynosi około 1 proc. w populacji europejskiej. Produkty zbożowe, w tym zwłaszcza pieczywo są podstawą piramidy zdrowego żywienia i powinny być spożywane 5-6 razy dziennie wg. rekomendacji dietetyków i naukowców.

Fundacja Chleb to Zdrowie
Fundacja została powołana w maju 2014 r. przez przedstawicieli nauki, technologów żywności i producentów pieczywa o najlepszych tradycjach piekarskich. W tym gronie znajdują się zarówno małe piekarnie rzemieślnicze, jak i duże zakłady piekarskie z całej Polski.
– Radę programową fundacji tworzą przedstawiciele różnych dziedzin nauki o żywności
i gastrolodzy – mówi dr Robert Księżopolski, prezes fundacji Chleb to Zdrowie. – To priorytet, aby za każdym naszym działaniem stały nauka i twarde fakty. W przestrzeni publicznej znajdziemy wiele kontrowersyjnych teorii i komentarzy na temat zdrowej diety, szczególnie w kontekście spożycia produktów zbożowych, które pozostają bez odpowiedzi specjalistów, lekarzy czy technologów żywienia. Chcemy przede wszystkim mówić o faktach
i w ten sposób ułatwić życie naszym obywatelom.
Ochrona zdrowia i prawa
Chleb jest w naszej kulturze symbolem tradycji i wartości, a z naukowego punktu widzenia – podstawą prawidłowej diety. Racjonalne odżywianie, ze szczególnym udziałem produktów zbożowych, wybór pieczywa zgodnie z naszymi potrzebami, to przykładowe zagadnienia, którymi zajmuje się fundacja.
– Mamy silne argumenty, za którymi stoją prowadzone od lat badania – dodaje
dr Księżopolski. – Współpracujemy z wieloma specjalistami, dietetykami, lekarzami, instytucjami naukowymi, w tym z jednostkami Polskiej Akademii Nauk.
Fundacja planuje rozwijać współpracę z ośrodkami badawczymi oraz innymi podmiotami
w zakresie ochrony praw konsumentów, w tym zwłaszcza w zakresie ochrony praw konsumenta do pełnej i wiarygodnej informacji o produktach spożywczych. – Ważne, żeby konsument potrafił korzystać z informacji przekazanych na opakowaniu przez producenta – dodaje dr Robert Księżopolski.

a