poniedziałek, 29 wrzesień 2014 11:56

Muzyka i Wartości. Maria Wollenberg-Kluza Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Książka "Muzyka i wartości" jest pracą zbiorową pod redakcją Jacka Kurka i Krzysztofa Maliszewskiego. Jeden z jej rozdziałów pod tytułem "Muzyka i Światło - Malarskie niedopowiedzenia" poświęcono twórczości artystki Marii Wollenberg-Kluzy.

Książka "Muzyka i wartości" jest pokłosiem Konferencji X MEDIUM MUNDI, MUZYKA I WARTOŚCI, rokrocznie organizowanej - co roku pod innym hasłem - przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Po każdej Konferencji powstaje publikacja dokumentująca ją. Tym razem Konferencji towarzyszyła wystawa malarstwa Marii Wollenberg-Kluzy pod tytułem DAWNA MUZYKA POLSKA.

Jak pisze Anna Piontek, autorka poświęconego artystce rozdziału: "Malarstwo Wollenberg-Kluzy jest na wskroś polskie, przypisane do miejsca i do, a raczej dla, narodu, do konkretnych wartoci. W jej twórczości dostrzeżemy czytelny, wyznawany przez samą artystkę, model patriotyzmu zakorzeniony w przełomie wieków XIX i XX, w epoce, którą jej obrazy przedstawiają i starają się uwspółcześnić. [...] Jeżeli sztukę uznąjemy za świadectwo czasów, w których powstaje, to swoją twórczością Maria Wollenberg-Kluza stwierdza, że wspłcześni Polacy nadal potrzebują wieku XIX, a więc jako naród dalej są wpisani w wiek XIX, nadal dojrzewają jako wspólnota - winni walczyć o Polskę, pamiętać o ojczyźnie, pragnąc jej niepodległej (suwerennej).To wartości dla malarki fundamentalne i mające zasadniczy wpływ na kształt jej twórczości. [...]

Muzyka wybrzmiewa w obrazach Marii Wollenberg-Kluzy. Harmonia i kompozycja, o których mówi - na swój sposób definiując piękno - to wartości tyleż malarskie, co muzyczne. A zatem raz jeszcze romantyzm w korespondencji sztuk ... I nadzieja, że można ocalić wartości estetyczne, które w sposób bezpośredni związane są z etyką. Tym samym sztuka wciąż może być przypominaniem
tego, co chociaż minione - nie przemija. [...] Artystka przyznaje, że w poezji odnajduje najważniejsze inspiracje, jednak to dopiero muzyka pozwala na ich dopełnienie w jej malarstwie. Artystka wnika w struktury dźwięku i ciszy. Ich wzajemne relacje przedstawia na płótnie, chociaż dodaje: "Język muzyki nie daje się przełożyć na język malarski. [...] Jedno jest ważne. Muzyka i malarstwo pobudzają do doznań, wyzwalają uczucia, emocje i w tym można upatrywać podobieństwa."