Niezwykła ekspozycja pokaże kształtowaną przez masonerię na przestrzeni wieków wizję świata: polityki, sztuki, społeczeństwa. Blisko 500 dzieł prezentowanych w ośmiu muzealnych salach – zaaranżowanych na wzór drogi wtajemniczenia do loży – zilustruje przede wszystkim historię i dorobek rodzimej masonerii, nazywanej też wolnomularstwem. Na zwiedzających czekają zaskakujące rozwiązania scenograficzne, multimedialne prezentacje, a także bogaty program wydarzeń towarzyszących. Pierwszą w Polsce tak wszechstronnie ujętą wystawę poświęconą temu tematowi będzie można oglądać do 11 stycznia 2015 roku.
Program towarzyszący wystawie
Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wydarzenia edukacyjne towarzyszące wystawie „Masoneria. Pro publico bono". Wśród planowanych zajęć znajdą się warsztaty familijne, spacery śladami warszawskiej masonerii oraz przeznaczona dla młodzieży gra miejska z licznymi atrakcjami. Zwiedzający będą mogli wziąć udział w wycieczkach do Arkadii pod Nieborowem, gdzie przewodnicy opowiedzą o tajemnicach założonego w XVIII wieku parku. Tak jak do tej pory Muzeum zaprasza na wykłady czwartkowe, podczas których będzie można poszerzyć swoją wiedzę o wolnomularstwie. Również w czwartki odbędą się spotkania w przestrzeni wystawy, poświęcone wybranym obiektom, oraz oprowadzania muzyczne inspirowane kompozycjami masońskimi. MNW zaprasza na oprowadzanie kuratorskie prof. Tadeusza Cegielskiego oraz wykłady niedzielne wprowadzające w tematykę ekspozycji. W programie towarzyszącym wystawie nie zabraknie również propozycji dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu.
{gallery}18761{/gallery}
Oprowadzanie kuratorskie - 14 września, 9 listopada - godz. 12.
Wykłady niedzielne: 21, 28 września; 5, 12, 19, 26 października; 16, 23, 30 listopada; 7, 14, 21, 28 grudnia; 4, 11 stycznia - godz. 12.
Wykłady czwartkowe: 18, 25 września; 2, 9, 16 października; 27 listopada; 4, 11, 18 grudnia
8 stycznia - godz. 18.
Spotkania czwartkowe - 23, 30 października; 6, 13, 20 listopada - godz. 19.30.
Warsztaty familijne: 9 listopada i 14 grudnia.
Gra miejska Trzy stopnie wtajemniczenia - 27 września, 11 października, godz. 11–16.
Spacer Masoneria po warszawsku: spacer pod znakiem cyrkla i węgielnicy - 14 września, 5 października, godz. 15.
Wycieczka do parku w Arkadii pod Nieborowem. Ogród Oświecenia - 21 września, 12 październik, godz. 11.
Finisaż wystawy, 11 stycznia, godz. 17. Szczegóły finisażu na stronie www.mnw.art.pl
Dwudniowe warsztaty dla nauczycieli - Masoneria a Oświecenie - 20-21 listopada, godz. 16–18.
Warsztaty dla osób z dysfunkcją wzroku - 18 grudnia, godz. 17. Wstęp wolny (ok. 90 min.). Zorganizowane grupy osób niewidzących i niedowidzących Muzeum zaprasza na bezpłatne spotkania, w dogodnym terminie.
Spotkania i wykłady dla osób z dysfunkcją słuchu - Spotkania z tłumaczeniem na język migowy (PJM)
28 września, godz. 12. Wstęp wolny (ok. 60 min).
9 listopada, godz. 12 - Spotkanie na wystawie z kuratorem wystawy prof. Tadeuszem Cegielskim
(zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / ok. 60 min.). Zorganizowane grupy osób z dysfunkcją słuchu Muzeum zaprasza na bezpłatne spotkania, w dogodnym terminie.
Lekcje muzealne, zwiedzanie z przewodnikiem, oprowadzania muzyczne i spacery
Muzeum zaprasza grupy przedszkolne i szkolne wszystkich poziomów nauczania oraz osoby dorosłe na lekcje muzealne, zwiedzanie z przewodnikiem i oprowadzania muzyczne na wystawie Masoneria. Pro publico bono w językach: polskim, angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim.
Grupy dzieci i młodzieży, rodziny i odbiorców indywidualnych Muzeum zaprasza na spacery po Warszawie.
Szczegółowe informacje dotyczące programu MNW znajdują się na stronie www.mnw.art.pl. Koordynator programu edukacyjnego: Sylwia Betcher, Katarzyna Ampt, Dział Edukacji MNW. Audioprzewodniki i tablety można bezpłatnie wypożyczyć w punkcie informacji MNW. Audiodeskrypcje i tłumaczenia na język migowy powstały we współpracy z Fundacją Kultury bez Barier.
Szczegółowy program wydarzeń jest dostępny na stronie internetowej MNW, w zakładce Edukacja: www.mnw.art.pl.
Masoneria. Pro publico bono
11 września 2014–11 stycznia 2015
Muzeum Narodowe w Warszawie