sobota, październik 05, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/18761.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/18761
środa, 10 wrzesień 2014 15:03

Masoneria. Pro publico bono w Muzeum Narodowym Wyróżniony

Napisane przez informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Muzeum Narodowym w Warszawie od 11 września będziemy mogli oglądać wystawę poświęconą masonerii, jednemu z ważniejszych, a nieczęsto przywoływanych składników kultury polskiej i powszechnej, począwszy od XVIII wieku do dnia dzisiejszego.

Niezwykła ekspozycja pokaże kształtowaną przez masonerię na przestrzeni wieków wizję świata: polityki, sztuki, społeczeństwa. Blisko 500 dzieł prezentowanych w ośmiu muzealnych salach – zaaranżowanych na wzór drogi wtajemniczenia do loży – zilustruje przede wszystkim historię i dorobek rodzimej masonerii, nazywanej też wolnomularstwem. Na zwiedzających czekają zaskakujące rozwiązania scenograficzne, multimedialne prezentacje, a także bogaty program wydarzeń towarzyszących. Pierwszą w Polsce tak wszechstronnie ujętą wystawę poświęconą temu tematowi będzie można oglądać do 11 stycznia 2015 roku.

Program towarzyszący wystawie

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wydarzenia edukacyjne towarzyszące wystawie „Masoneria. Pro publico bono". Wśród planowanych zajęć znajdą się warsztaty familijne, spacery śladami warszawskiej masonerii oraz przeznaczona dla młodzieży gra miejska z licznymi atrakcjami. Zwiedzający będą mogli wziąć udział w wycieczkach do Arkadii pod Nieborowem, gdzie przewodnicy opowiedzą o tajemnicach założonego w XVIII wieku parku. Tak jak do tej pory Muzeum zaprasza na wykłady czwartkowe, podczas których będzie można poszerzyć swoją wiedzę o wolnomularstwie. Również w czwartki odbędą się spotkania w przestrzeni wystawy, poświęcone wybranym obiektom, oraz oprowadzania muzyczne inspirowane kompozycjami masońskimi. MNW zaprasza na oprowadzanie kuratorskie prof. Tadeusza Cegielskiego oraz wykłady niedzielne wprowadzające w tematykę ekspozycji. W programie towarzyszącym wystawie nie zabraknie również propozycji dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu.

{gallery}18761{/gallery}

Oprowadzanie kuratorskie  - 14 września, 9 listopada - godz. 12.

Wykłady niedzielne: 21, 28 września; 5, 12, 19, 26 października; 16, 23, 30 listopada; 7, 14, 21, 28 grudnia; 4, 11 stycznia - godz. 12.
Wykłady czwartkowe: 18, 25 września; 2, 9, 16 października; 27 listopada; 4, 11, 18 grudnia
8 stycznia - godz. 18.
Spotkania czwartkowe - 23, 30 października; 6, 13, 20 listopada - godz. 19.30.

Warsztaty familijne: 9 listopada i 14 grudnia.

Gra miejska Trzy stopnie wtajemniczenia - 27 września, 11 października, godz. 11–16.

Spacer Masoneria po warszawsku: spacer pod znakiem cyrkla i węgielnicy - 14 września, 5 października, godz. 15.

Wycieczka do parku w Arkadii pod Nieborowem. Ogród Oświecenia - 21 września, 12 październik, godz. 11.

Finisaż wystawy, 11 stycznia, godz. 17. Szczegóły finisażu na stronie www.mnw.art.pl

Dwudniowe warsztaty dla nauczycieli  - Masoneria a Oświecenie - 20-21 listopada, godz. 16–18.

Warsztaty dla osób z dysfunkcją wzroku - 18 grudnia, godz. 17. Wstęp wolny (ok. 90 min.). Zorganizowane grupy osób niewidzących i niedowidzących Muzeum zaprasza na bezpłatne spotkania, w dogodnym terminie.

Spotkania i wykłady dla osób z dysfunkcją słuchu - Spotkania z tłumaczeniem na język migowy (PJM)
28 września, godz. 12. Wstęp wolny (ok. 60 min).
9 listopada, godz. 12 - Spotkanie na wystawie z kuratorem wystawy prof. Tadeuszem Cegielskim
(zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / ok. 60 min.). Zorganizowane grupy osób z dysfunkcją słuchu Muzeum zaprasza na bezpłatne spotkania, w dogodnym terminie.

Lekcje muzealne, zwiedzanie z przewodnikiem, oprowadzania muzyczne i spacery

Muzeum zaprasza grupy przedszkolne i szkolne wszystkich poziomów nauczania oraz osoby dorosłe na lekcje muzealne, zwiedzanie z przewodnikiem i oprowadzania muzyczne na wystawie Masoneria. Pro publico bono w językach: polskim, angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim.
Grupy dzieci i młodzieży, rodziny i odbiorców indywidualnych Muzeum zaprasza na spacery po Warszawie.

Szczegółowe informacje dotyczące programu MNW znajdują się na stronie www.mnw.art.pl. Koordynator programu edukacyjnego: Sylwia Betcher, Katarzyna Ampt, Dział Edukacji MNW. Audioprzewodniki i tablety można bezpłatnie wypożyczyć w punkcie informacji MNW. Audiodeskrypcje i tłumaczenia na język migowy powstały we współpracy z Fundacją Kultury bez Barier.

Szczegółowy program wydarzeń jest dostępny na stronie internetowej MNW, w zakładce Edukacja: www.mnw.art.pl.

Masoneria. Pro publico bono
11 września 2014–11 stycznia 2015
Muzeum Narodowe w Warszawie

a