poniedziałek, maj 20, 2024
Follow Us
poniedziałek, 18 sierpień 2014 15:34

Konie za ponad 2 miliony euro

Napisane przez ISBnews
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podczas tegorocznej, 45. aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim polskie stadniny zarobiły 2,089 mln euro (wobec 2,072 mln euro rok wcześniej). Najdroższym koniem tegorocznej aukcji była klacz Piacolla z Michałowa, która uzyskała cenę 305 tys. euro.

W dniach 15-17 sierpnia br. w Janowie Podlaskim po raz kolejny odbyły się Dni Konia Arabskiego, podczas których odbył się Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi i międzynarodowa Aukcja Pride of Poland. Konie trafiły głównie do hodowców z Arabii Saudyjskiej i Wielkiej Brytanii, a także Kataru, Iranu, Belgii, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji oraz Rosji, a dwa zostały w Polsce.

"W tym roku wystawiono 27 klaczy ze stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce, jednak trójka koni nie znalazła nabywców. Najdroższym koniem tegorocznej aukcji była klaczka Piacolla z Michałowa, która uzyskała cenę 305 tys. euro. Drugi pod względem wynik finansowy uzyskała Norma, klacz również ze stadniny w Michałowie. Nabywca z Arabii Saudyjskiej zapłacił za 10- letnią klacz 250 tys. euro" – podaje Biuro Rzecznika Prasowego Agencji Nieruchomości Rolnych.

Janowska stadnina najwięcej zarobiła natomiast na Cenozie. Gospodarze Dni Konia Arabskiego i aukcji uzyskali za dziewięcioletnią klacz 240 tys. euro, którą kupiła Shirley Watts, żona perkusisty zespołu The Rolling Stones.

A 220 tys. euro zapłacili hodowcy amerykańscy za wspaniałą klacz matkę Perfirkę ze Stada Ogierów w Białce. Klacz ta wydała m.in. na świat Perfinkę, ubiegłoroczną zdobywczynię Potrójnej Korony, która wygrała złoto na Pucharze Narodów w Aachen i dwa srebra na Czempionacie Europy w Weronie i Czempionacie Świata w Paryżu.

"Polska jest absolutnym liderem na świecie, jeśli chodzi o hodowle koni czystej krwi arabskiej. Od wielu lat utrzymuje się w ścisłej czołówce rankingów, jeśli chodzi o jakość hodowlaną. Dużo trudniejszym zadaniem jest jednak utrzymanie się na tym szczycie. Zarówno pilnowanie, aby polskie konie zdobywały nagrody na najważniejszych pokazach, jak i zachęcanie klientów do przyjeżdżania tutaj" – skomentowała Anna Stojanowska z Zespołu Nadzoru Właścicielskiego ANR.

Tegoroczny wynik aukcji jest minimalnie lepszy niż ten z 2013 roku. Wówczas za 22 klaczy udało się uzyskać kwotę 2,072 mln euro. Zaś w roku 2012 roku za 19 koni ich miłośnicy zapłacili 1,325 mln euro.

Dni Konia Arabskiego tradycyjnie przyciągają gości ze wszystkich kontynentów, w tym m.in. szejków i książęta z Półwyspu Arabskiego. Polskie araby uznawane są za najlepsze na świecie, a ich uroda i zadziorny charakter doceniane przez hodowców i miłośników koni i jeździectwa.

Konie arabskie czystej krwi hodowane są w Polsce w trzech stadninach: Janów Podlaski, Michałów oraz Białka, należących do Agencji Nieruchomości Rolnych, która pełni rolę gospodarza Dni Konia Arabskiego. Agencja w swoich zasobach, poza gruntami rolnymi, dysponuje w sumie 18 stadninami koni.

a