środa, luty 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 09 czerwiec 2014 15:50

"Powstanie Warszawskie" Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

„Powstanie Warszawskie", pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych - od 9 maja grany w polskich kinach - opowiada historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych.

Bohaterowie filmu są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu „prawdziwej" wojny. Początkowo jednak dokumentują życie cywilne powstańczej stolicy. Takich materiałów oczekuje od nich ich dowódca, dając im zadanie przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie „Palladium". Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz bardziej w samo Powstanie. I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Bracia mogą wreszcie nakręcić „prawdziwą" wojnę, tyle, że ta okazuje się potworna. „Powstanie Warszawskie" to 85 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.

6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, 6 miesięcy pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków, 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji, 112.000 wybranych klatek, 648.000 minut rekonstrukcji, 22.971.520 megabajtów danych – to tylko niektóre liczby pokazujące ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu. Film wyprodukowało Muzeum Powstania Warszawskiego.
To dla mnie wzruszające, że ta chwila została uwieczniona w filmie, jaki ja byłem wtedy dumny! Zdobyliśmy komendę niemieckiej policji i zabraliśmy broń! - Prof. Witold Kieżun ps. Wypad, o swoim udziale w filmie.
Więcej na: http://powstaniewarszawskiefilm.pl.

a