czwartek, luty 09, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 13 maj 2014 00:00

Transatlantyk Festival Poznań 2014: DOCS Wyróżniony

Napisane przez Informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Transatlantyk Festival Poznań 2014: DOCS mat. prasowe

Odsłaniamy pierwsze tajemnice filmowych sekcji TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ 2014! Na początek Transatlantyk DOCS, czyli przegląd najciekawszych dokumentalnych premier minionego sezonu.

Od pierwszej edycji TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ przygląda się problemom, jakimi żyje współczesny świat. Poprzez film i muzykę organizatorzy starają się zwrócić uwagę odbiorców na aktualne wydarzenia, mające wielki wpływ na globalną sytuację społeczno-ekonomiczną, dlatego jednym z najważniejszych wyróżników TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ jest bogactwo sekcji dokumentalnej. W Transatlantyk DOCS znajdziemy znakomite filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach świata. Większość z nich zostanie zaprezentowana w Polsce premierowo właśnie podczas TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ 2014.

"...Film dokumentalny stał się jednym z ważniejszych narzędzi poznawania świata. Transatlantyk Festival przywiązuje wielką wagę do przedstawiania wszystkiego, co dziś istotne, nie omijając najtrudniejszych tematów..." - Jan A. P. Kaczmarek

Zróżnicowany program obfituje zarówno w mocne, poruszające filmy, jak i kino nieco lżejszego kalibru. W ramach Transatlantyk DOCS obejrzymy w tym roku m.in. American Commune w reżyserii sióstr Reny i Nadine Mundo, badający losy ludzi urodzonych w specyficznej komunie, całkowicie oderwanych od znanej nam rzeczywistości, którzy kiedyś, prędzej czy później, muszą się z nią skonfrontować. Bastards Deborah Perkin pokażą tragedię odrzuconych, samotnych muzułmańskich matek i ich nieślubnych dzieci, które już od urodzenia zyskują miana społecznych wyrzutków. Harvest Of Empire autorstwa Petera Getzelsa i Eduardo Lopeza to portret zaludniającej Amerykę społeczności latynoskiej, będący jednocześnie zupełnie nowym, wyjaśniającym mało znane dotąd historyczne fakty głosem w sprawie roli imigrantów w dzisiejszych Stanach Zjednoczonych. Wyróżniony nagrodą dla najlepszego skandynawskiego dokumentu 2014 roku na festiwalu w Goteborgu Pine Ridge kreśli historię Indian z rezerwatu w południowej Dakocie, którzy mają już dość funkcjonowania na zasadzie ciekawostki turystycznej i coraz głośniej domagają się zwiększenia im praw. I wreszcie zaskakujący In God We Trust reżyserskiego duetu Derek Anderson - Victor Kubichek, obraz śledztwa sekretarki bankowego potentata Bernarda L. Madoffa. Kobieta postanawia na własną rękę wyjaśnić kulisy jednego z największych przekrętów w historii Wall Street, jakiego dopuścił się jej pracodawca, budujący w zaciszu własnej firmy piramidę finansową, która pochłonęła życiowy dorobek setek osób.

Festiwal odbędzie się w dniach 8-14 sierpnia 2014 roku w Poznaniu i w Rozbitku. Kolejne filmowe sekcje tegorocznej edycji przedstawimy już wkrótce.

TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ

Otwarty, Odważny i Glokalny! TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ to festiwal idei. Największy międzynarodowy festiwal filmowo-muzyczny w Polsce odbędzie się już po raz 4. w Poznaniu. Cztery filary, na których opiera się formuła TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ to Film, Muzyka, Inspiracje i Edukacja. Stwarzają one przestrzeń nie tylko dla rozrywki i rozwoju, ale też społecznego dialogu. W ubiegłorocznej edycji TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ wzięło udział blisko 70 tysięcy widzów! Gala Otwarcia i Gala Zamknięcia Festiwalu transmitowane były przez TVP2 i TVP Kultura. Wśród najważniejszych gości znaleźli się m.in. Yoko Ono, Thurston Moore, Marco Beltrami, Petr Zelenka, Leszek Możdżer, Wiktor i Jerzy Osiatyńscy, Jacek Żakowski, Tomasz Raczek, Marian Dziędziel i kilkudziesięciu innych wybitnych przedstawicieli świata kultury i mediów.

Więcej na www.facebook.com/Transatlantyk i www.transatlantyk.org.

a