piątek, maj 24, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/17502.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/17502
sobota, 03 maj 2014 00:00

Setsuden Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przed trzęsieniem ziemi i falą tsunami, która doprowadziła do awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie, w Japonii pracowały 54 reaktory jądrowe. Po katastrofie zatrzymano pracę wszystkich reaktorów, pozbawiając kraj aż jednej trzeciej energii elektrycznej, a karierę zrobiło pojęcie "setsuden" - oszczędzanie prądu.

Kampania zachęcająca do oszczędzania energii, a od 1 lipca 2011 roku także rządowe regulacje doprowadziły do znaczącego zmniejszenia zużycia energii. W domach prywatnych zarządzono wymianę żarówek na energooszczędne, nakazano wyłączanie niepotrzebnych świateł, wyłączanie urządzeń elektrycznych zamiast utrzymywanie ich w trybie stand-by oraz rezygnację z używania klimatyzacji.

W instytucjach zalecono zmniejszenie zużycia energii w budynkach o 15-30 proc. Aby zmniejszyć zużycie energii na klimatyzację w biurach utrzymywano temperaturę 28 st. C. Pracownikom biurowym zezwolono w związku z tym na bardziej nieformalne i odpowiednie do temperatury stroje. Zmieniono także godziny pracy wielu zakładów pracy, aby zmniejszyć zużycie energii w godzinach szczytowych. Producenci samochodów uruchomili produkcję w weekendy, dając pracownikom wolne w ciągu tygodnia. Słynne japońskie pociągi ekspresowe zmniejszyły prędkość jazdy, wyłączono świecące billboardy i ruchome schody.

{gallery}17502{/gallery}

W ciągu lata 2011 roku w Japonii nie odnotowano wyłączeń prądu, a zapotrzebowanie na energię udało się zmniejszyć aż o jedną piątą. Jak donosi "The Japan Times", aż 90 proc. Japończyków zgadza się na restrykcyjne regulacje zmniejszające zapotrzebowanie kraju na energię elektryczną i trwałą zmianę zachowania. Inne podejście do samowystarczalności energetycznej zaowocowało wprowadzeniem taryfy gwarantowanej (feed-in tariff) dla fotowoltaiki wywołując dynamiczny rozwój nowych instalacji. W roku 2010 zainstalowano ok. 1 GW mocy fotowoltaicznej, trzy lata później już siedmiokrotnie więcej. Przewiduje się, że w także tym roku powstanie 7 GW nowych instalacji fotowoltaicznych.

Źródło: http://www.chronmyklimat.pl.

Więcej w tej kategorii: « Ekologiczne i tańsze Święto Flagi »

a