wtorek, styczeń 31, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 27 marzec 2014 10:09

Fellini i Cinema Italia Oggi Wyróżniony

Napisane przez Małgorzata Kostro-Olechowska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tematem przewodnim przeglądu Nowego Kina Włoskiego „Cinema Italia Oggi" jest - w związku z 20. rocznicą jego śmierci - Federico Fellini.

Rozpoczęła się 3. edycja pokazów filmowych „Cinema Italia Oggi", przeglądu Nowego Kina Włoskiego, projektu opracowanego i realizowanego przez Włoski Instytut Kultury w Warszawie z udziałem Cinecittà Istituto Luce w Rzymie, we współpracy z Kinem Muranów w Warszawie.

Ostatnie miesiące miały szczególne znaczenie dla włoskiej kinematografii. Rok 2013 w środowisku artystycznym i filmowym poświęcony był postaci i twórczości Federico Felliniego – w związku z 20. rocznicą jego śmierci. Powstało wiele niezwykłych dzieł zainspirowanych jego filmami, w tym m.in. oscarowe Wielkie piękno Paola Sorrentino – znakomita i świadoma kontynuacja Słodkiego życia, film, który na nowo zinterpretował mit i dziedzictwo reżysera. Tegoroczna trzecia edycja „Cinema Italia Oggi" podejmuje wątek inspiracji twórczością Felliniego w najnowszych produkcjach włoskiego kina. Spróbujemy lepiej zrozumieć fenomen wybitnego Włocha zarówno jako twórcy, jak i źródła artystycznej inspiracji.

Pierwszy dzień pokazów będzie w całości poświęcony Federico Felliniemu. Miłośnikom klasyki polecamy film Wałkonie z 1953 roku, zaś na uroczyste otwarcie przygotowaliśmy szczególną dedykację – film Federico! autorstwa mistrza kina włoskiego Ettore Scola. To niezwykły portret reżysera złożony mu w hołdzie, przybliżający jego sylwetkę i twórczość z perspektywy przyjaciela i naocznego świadka jego artystycznego geniuszu. W programie nie zabraknie oczywiście oscarowego Wielkiego piękna.

Do gustu Felliniemu przypadłby zapewne bohater filmu Benur Massimo Andreiego – kaskader, który po wypadku na planie amerykańskiego filmu podejmuje się doraźnej pracy, odtwarza postać Centuriona przy Koloseum. W Rzymie rozgrywa się także akcja Cudownych lat Daniela Luchetti, onirycznego obrazu miłości i rozczarowań małżeństwa niespełnionego artysty i jego zaborczej żony, na tle rewolucji obyczajów i kanonów społecznych.

W nowym kinie włoskim – nawiązującym do sytuacji politycznej i społecznej – przeważa jednak inny obraz Rzymu, przedstawianego jako epicentrum państwowego rozkładu, intryg i korupcji. Komedia Witamy Panie Prezydencie! Riccardo Milaniego i dramat Niech żyje wolność Roberto Andò podejmują próbę odsłonięcia kulisów polityki.

Program zamykają dwa rewelacyjne filmy ostatniego sezonu: Border Alessio Cremoniniego o dramatycznych losach dwóch sióstr na tle konfliktu w Syrii oraz groteskowo-surrealistyczna komedia Sędzia Paolo Zucca, opowiadająca równolegle o amatorskiej lidze piłkarskiej na Sardynii oraz dramacie międzynarodowego sędziego piłkarskiego, którego kariera załamie się na skutek afery korupcyjnej.

Program Przeglądu:
(dostępny również na stronie Kina Muranów: http://muranow.gutekfilm.pl/)

27 marca - czwartek
18.00 Wałkonie (I Vitelloni), reż. Federico Fellini, 1953, 103 min.
20.00 Federico! (Che strano chiamarsi Federico!), reż. Ettore Scola, 2013, 90 min.

28 marca - piątek
18.00 Border, reż. Alessio Cremonini, 2013, 95 min.
20.00 Wielkie piękno (La grande bellezza), reż. Paolo Sorrentino, 2013, 142 min.

29 marca - sobota
18.00 Niech żyje wolność (Viva la libertà), reż. Roberto Andò, 2013, 94 min.
20.00 Benur (Benur - Un gladiatore in affitto), reż. Massimo Andrei, 2012, 90 min.

30 marca - niedziela
16.00 Sędzia (L' Arbitro), reż. Paolo Zucha, 2013, 96 min.
18.00 Cudowne lata (Anni felici), reż. Daniele Luchetti, 2013, 106 min.
20.00 Witamy Panie Prezydencie! (Benvenuto presidente), reż. Riccardo Milani, 2013, 100 min.

 

a