piątek, czerwiec 21, 2024
Follow Us
poniedziałek, 17 marzec 2014 11:39

Cinema Italia Oggi Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Trzecią edycję pokazów filmowych „Cinema Italia Oggi" opracował i realizował Włoski Instytut Kultury w Warszawie z udziałem Cinecittà Istituto Luce w Rzymie i we współpracy z Kinem Muranów w Warszawie.

Sukces dwóch pierwszych edycji przeszedł najśmielsze oczekiwania. Dzięki pozytywnej reakcji widzów, krytyków i mediów pokazy nowego kina włoskiego udało się wpisać na stałe w kalendarz kulturalny stolicy.

Ostatnie miesiące miały szczególne znaczenie dla włoskiej kinematografii. Rok 2013 w środowisku artystycznym i filmowym poświęcony był postaci i twórczości Federico Felliniego – w związku z 20. rocznicą jego śmierci. Powstało wiele niezwykłych dzieł zainspirowanych jego filmami, w tym m.in. oscarowe "Wielkie piękno" Paola Sorrentino – znakomita i świadoma kontynuacja "Słodkiego życia", film, który na nowo zinterpretował mit i dziedzictwo reżysera. Tegoroczna trzecia edycja „Cinema Italia Oggi" podejmuje wątek inspiracji twórczością Felliniego w najnowszych produkcjach włoskiego kina. Spróbujemy lepiej zrozumieć fenomen wybitnego Włocha zarówno jako twórcy, jak i źródła artystycznej inspiracji.

Pierwszy dzień pokazów będzie w całości poświęcony Federico Felliniemu. Miłośnikom klasyki polecamy film "Wałkonie" z 1953 roku, zaś na uroczyste otwarcie przygotowaliśmy szczególną dedykację – film „Federico!" autorstwa mistrza kina włoskiego Ettore Scola. To niezwykły portret reżysera złożony mu w hołdzie, przybliżający jego sylwetkę i twórczość z perspektywy przyjaciela i naocznego świadka jego artystycznego geniuszu. W programie nie zabraknie oczywiście oscarowego "Wielkiego piękna".

Do gustu Felliniemu przypadłby zapewne bohater filmu Benur Massimo Andreiego – kaskader, który po wypadku na planie amerykańskiego filmu podejmuje się doraźnej pracy, odtwarza postać Centuriona przy Koloseum. W Rzymie rozgrywa się także akcja "Cudownych lat" Daniela Luchetti, onirycznego obrazu miłości i rozczarowań małżeństwa niespełnionego artysty i jego zaborczej żony, na tle rewolucji obyczajów i kanonów społecznych.

W nowym kinie włoskim – nawiązującym do sytuacji politycznej i społecznej – przeważa jednak inny obraz Rzymu, przedstawianego jako epicentrum państwowego rozkładu, intryg i korupcji. Komedia "Witamy Panie Prezydencie!" Riccardo Milaniego i dramat "Niech żyje wolność" Roberto Andò podejmują próbę odsłonięcia kulisów polityki.

Program zamykają dwa rewelacyjne filmy ostatniego sezonu: Border Alessio Cremoniniego o dramatycznych losach dwóch sióstr na tle konfliktu w Syrii oraz groteskowo-surrealistyczna komedia "Sędzia" Paolo Zucca, opowiadająca równolegle o amatorskiej lidze piłkarskiej na Sardynii oraz dramacie międzynarodowego sędziego piłkarskiego, którego kariera załamie się na skutek afery korupcyjnej.

W różnorodności gatunków i narracji wszystkie tegoroczne filmy łączy jeden motyw przewodni – Rzym, miasto wielokrotnie portretowane przez Felliniego.

W programie „Cinema Italia Oggi" znalazły się uznane na festiwalach w Europie i na świecie produkcje, z Oscarowym "Wielkim Pięknem" na czele. W tym roku oddajemy hołd wielkiemu Federico Felliniemu i to jemu poświęcony będzie pierwszy dzień przeglądu: dawno nie widziane na dużym ekranie Wałkonie oraz biograficzny "Federico!".

Otwarcie przeglądu „Cinema Italia Oggi" 27 marca, czwartek

godz. 18 - "Wałkonie" (I Vitelloni) reż. Federico Fellini. Włochy 1953, 103 min.
20 - "Federico!" (Che strano chiamarsi Federico!) reż. Ettore Scola, Włochy 2013, 90 min.

28 marca, piątek
godz. 18 - "Border" reż. Alessio Cremonini, Włochy 2013, 95 min.
20 - "Wielkie piękno" (La grande bellezza) reż. Paolo Sorrentino, Włochy 2013, 142 min.

29 marca, sobota
godz. 18 - "Niech żyje wolność" (Viva la libertà) reż. Roberto Andò, Włochy 2013, 94 min.
20 - "Benur" (Benur - Un gladiatore in affitto) reż. Massimo Andrei, Włochy 2012, 90 min.

30 marca, niedziela
godz. 16 - "Sędzia" (L' Arbitro) reż. Paolo Zucha, Włochy 2013, 96 min.
18 - "Cudowne lata" (Anni felici) reż. Daniele Luchetti, Włochy 2013, 106 min.
20 - "Witamy Panie Prezydencie!" (Benvenuto presidente) reż. Riccardo Milani, Włochy 2013, 100 min.
Ceny biletów: normalne - 11 zł (pon.), 17 zł (wt-czw), 17 zł (pt do 16:59), 20 zł (pt od g.17, sob-ndz); ulgowe - 11 zł (pon.), 15 zł (wt-czw), 15 zł (pt do 16:59), 18 zł (pt od g. 17, sob-ndz).
Więcej na: http://muranow.gutekfilm.pl.

Cinema Italia Oggi
Przegląd Nowego Kina Włoskiego
Kino Muranów, Warszawa
27-30 marca 2014 r.

a