środa, luty 08, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 17 marzec 2014 00:00

Prawdziwa historia żołnierzy podziemia Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ruszyły zdjęcia do filmu fabularnego "Wyklęty", opowiadającego prawdziwą historię żołnierzy podziemia niepodległościowego w latach 40. Premierę filmu zaplanowano na marzec 2015 roku. „Wyklęty" jest debiutem długometrażowym Konrada Łęckiego.

W długometrażowym filmie fabularnym "Wyklęty" w reżyserii Konrada Łęckiego w rolach głównych wystąpią: Marcin Kwaśny, Janusz Chabior, Robert Wrzosek, Jarosław Witaszczyk i Wojciech Niemczyk.
„Wyklęty" opowiada o prawdziwych wydarzeniach.

Bohaterami filmu są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie ci mimo olbrzymiej przewagi resortu bepieczeństwa, wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę. Większość zginęła, a pamięć o nich została przez reżimowych historyków zakłamana. Do dzisiaj w wielu kręgach - w tym opiniotwórczych - uważani są za bandytów.

Będzie to opowieść o naprawdę trudnych czasach, akcja toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40. - mówi autor scenariusza i reżyser Konrad Łęcki - chcemy wreszcie rzetelnie opowiedzieć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, których dzisiaj potocznie określa się mianem "Żołnierzy Wyklętych". Film będzie dość brutalny, ale takie były wtedy realia. Tych ludzi tropiono i zabijano niemal jak zwierzęta. Chcemy pokazać dramatyzm ich sytuacji. Jestem daleki od wybielania kogokolwiek, zależy mi na tym, żeby film był możliwie prawdziwy - dodaje reżyser, który zapowiada, że w filmie będą też odniesienia do czasów współczesnych.
Pierwszy klaps na planie „Wyklętego" padnie w Kielcach. Gmach Wojewódzkiego Domu Kultury "zagra" siedzibę Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Wiosną i jesienią zdjęcia będę realizowane także w Warszawie, Tokarni, Św Katarzynie, Ameliówce, Ciekotach, Sielpi i Końskich.
Producentem filmu jest Fundacja Między Słowami, założona w 2008 r. przez aktora i reżysera Marcina Kwaśnego, która do tej pory produkowała przedstawienia teatralne. Środki na produkcję będą pochodziły od sponsorów instytucjonalnych, a także ze zbiórki społecznościowej – Crowfundingu, realizowanej przez firmę BEESFUND, na stronie http://www.beesfund.com/projekty/pokaz/142,wyklety---film-o-polskim-podziemiu-antykomunistycznym.
„Wyklęty" - Scenariusz i reżyseria: Konrad Łęcki; Obsada: Marcin Kwaśny, Janusz Chabior, Robert Wrzosek, Jarosław Witaszczyk, Wojciech Niemczyk, Andrzeja Plata, Łukasz Pruchniewicz, Krzysztof Grabowski, Michał Węgrzyński, Andrzej Cempura, Edward Janaszek, Artur Słaboń, Mirosław Bieliński, Dawid Złobiński, Beata Pszeniczna, Hanna Grabowska, Agata Sobota, Zdzisław Reczyński, Ewa Pająk, Lech Sulimierski, Michał Rykowski, Grzegorz Kowalczyk, Maciej Rayzacher.

a