piątek, grudzień 02, 2022
Follow Us
piątek, 14 marzec 2014 12:57

Short Waves Festival Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nowoczesny, intensywny i ekscytujący Short Waves Festival po raz szósty odbędzie się w Poznaniu, od 30 marca do 6 kwietnia 2014 r. Wcześniej, zaczynając 14 marca, objedzie kilkadziesiąt miast w Polsce, Europie i na świecie.

Short Waves Festival to najlepsze polskie i światowe krótkie filmy. Tworzone przez zawodowców i amatorów. Bez gatunkowych szufladek. Za to z otwartą formułą pozwalającą zaprezentować bogactwo krótkich form: fabuł, dokumentów, animacji, wideoklipów i obrazów eksperymentalnych. Ostra selekcja gwarantuje pokazy najwyższej jakości artystycznej.

Short Waves Festival to projekcje w kilkudziesięciu miastach w Polsce i na świecie, m.in. w Meksyku, Amsterdamie, Berlinie, Barcelonie, Rydze. Tak promuje polskich twórców. W Poznaniu, w trakcie stacjonarnej części festiwalu, pokazuje to co najlepsze w światowym krótkim metrażu.

Short Waves Festival to najwyższe nagrody dla filmów krótkometrażowych w Polsce. Łączna pula: 60 tys. zł. Najważniejsza z nich to Poznań Open (20 tys. złotych), przyznawana przez międzynarodowe jury. O Grand Prix (20 tys. złotych) decyduje międzynarodowa publiczność. W konkursie Dances with Camera (8 tys. złotych) jurorami są specjaliści w dziedzinie tańca i filmu.

Short Waves Festival to szansa zobaczenia największych postaci polskiego kina w nowych, nieoczywistych rolach. Aktorskich wyzwań i ucieczki od komercji szukają w krótkich metrażach m.in. Danuta Stenka, Kinga Preis, Andrzej Chyra i Arkadiusz Jakubik. Short Waves Festival to również impreza publiczności. Na widzów czekają intensywne, nie tylko filmowe doznania. Festiwal integruje kino, muzykę, nowe media, design i architekturę.

Short Waves GRAND PRIX to jeden zestaw filmów walczących w o nagrodę publiczności w trakcie światowej trasy konkursowej. Zestaw tworzą filmy fabularne, dokumenty, animacje, teledyski i formy eksperymentalne. Podczas teorocznej edycji Festiwalu na najlepszy film zagłosują widzowie w 64 miastach w Polsce i za granicą.
Nowym konkursem jest POZNAŃ OPEN - dla najlepszych polskich filmów krótkometrażowych. Projekcje konkursowe odbywają się wyłącznie podczas stacjonarnej, poznańskiej części Festiwalu. Do konkursu POZNAŃ OPEN dopuszczone są zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty, animacje, teledyski oraz formy eksperymentalne. Na pełen program konkursu składa się kilka zestawów filmowych. W roku 2014 do walki o nagrody POZNAŃ OPEN stanie 28 filmów, prezentowanych w 4 zestawach.

Kolejna nowość to DANCES WITH CAMERA. Do walki o nagrody jury i publiczności stają roztańczone filmy, czyli produkcje z gatunku screen dance. DANCES WITH CAMERA to konkurs międzynarodowy, w trakcie pokazów zobaczymy filmy pochodzące z kilku kontynentów. O przyznaniu nagrody DANCES WITH CAMERA Jury Prize oraz dwóch wyróżnień zadecyduje międzynarodowe jury złożone ze specjalistów w dziedzinie tańca współczesnego oraz filmu. Własną nagrodę - DANCES WITH CAMERA Audience Award przyzna publiczność uczestnicząca w pokazach konkursowych.

O przyznaniu nagrody głównej oraz dwóch wyróżnień decyduje międzynarodowe jury. Widzowie decydują o przyznaniu nagrody publiczności.
Nagrody Short Waves GRAND PRIX:

Nagroda Publiczności - 20.000 PLN

POZNAŃ OPEN:

Nagroda Główna Jury - 20.000 PLN
I Wyróżnienie Jury - 5.000 PLN
II Wyróżnienie Jury - 5.000 PLN

Nagroda publiczności - 10.000 PLN

DANCES WITH CAMERA:

DWC Jury Prize - 4.000 PLN / 1.000 €
DWC Jury Mention I - 1.000 PLN / 250 €
DWC Jury Mention II - 1.000 PLN / 250 €

DWC Audience Award - 2.000 PLN / 500 €

JURY KONKURSU POZNAŃ OPEN: Joanna Kos-Krauze – polska reżyserka i scenarzystka, Philip Ilson - Pracuje jako programmer wielu filmowych przedsięwzięć od połowy lat dziewięćdziesiątych, kiedy to stworzył klub filmowy The Halloween Society, Wim Vanacker – pracuje w europejskiej sieci młodego kina NISI MASA i koordynuje projekt European Short Pitch.

Organizatorem Short Waves Festival jest Fundacja Edukacji Kulturalnej Ad Arte, działająca na styku różnych dziedzin kultury i sztuki, której specjalnością jest popularyzacja krótkich form filmowych.

Jesienią każdego roku Fundacja Ad Arte organizuje w Poznaniu Festiwal Audiowizualny VIVISESJA.

Więcej na: http://www.shortwaves.pl.

a