Wydrukuj tę stronę
środa, 12 marzec 2014 10:52

Odpowiedzą na pytania Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z okazji Światowego Dnia Konsumenta od 13 do 15 marca w siedzibie Inspektoratu Inspekcji Handlowej (ul. Sienkiewicza 3) oraz w delegaturach odbędą się dyżury, podczas których pracownicy będą odpowiadali na pytania konsumentów dotyczące reklamacji, obowiązków sprzedawców oraz możliwości rozwiązania sporu z przedsiębiorcą.

Szczegółowy plan dyżurów dostępny jest na: www.wiih.org.pl.

W 1962 roku amerykański prezydent John F. Kennedy jako pierwszy sformułował cztery podstawowe prawa konsumentów:

- Prawo do rzetelnej informacji,
- Prawo do bezpieczeństwa,
- Prawo do wyboru,
- Prawo do bycia wysłuchanym (prawo do reprezentacji).

W rocznicę tego pamiętnego wystąpienia w dniu 15 marca corocznie obchodzony jest Światowy Dzień Praw Konsumenta. Oto fragment orędzia Prezydenta Johna F. Kennedy'ego, 15 marca 1962 r.:

"Konsumenci to, z definicji, my wszyscy. Jest to największa grupa ekonomiczna, mająca wpływ i równocześnie poddana wpływom niemal każdej publicznej
i prywatnej decyzji ekonomicznej. Mimo to, jest to jedyna ważna grupa (...),
której opinie są rzadko brane pod uwagę."

Z okazji Światowego Dnia Praw Konsumenta, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich zaprasza na Targi Wiedzy Konsumenckiej, podczas których, możemy lepiej poznać swoje prawa i dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy w razie problemów. Targi odbędą się 15 marca 2014 r. w Centrum Handlowym Wola Park w Warszawie. W czasie Targów eksperci z organizacji i instytucji zajmujących się ochroną konsumentów, udzielą bezpłatnej fachowej pomocy. Wystawcami w tym roku są:

Urząd Komunikacji Elektronicznej
Urząd Regulacji Energetyki
Inspekcja Handlowa
Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie
Rzecznik Ubezpieczonych
Europejskie Centrum Konsumenckie
Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Z okazji Targów organizatorzy stworzyli dla konsumentów praktyczny miniprzewodnik, który warto mieć zawsze po ręką, aby wiedzieć, dokąd udać się po pomoc w razie ewentualnych problemów. Miniprzewodnik jest dostępny do pobrania ze strony: pomoc.konsumenci.org.

„Udostępnienie miniprzewodnika w Internecie sprawia, że również wszyscy Ci, którym nie uda się osobiście wziąć udziału w Targach, będą mogli dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy oraz w łatwy sposób podzielić się tą wiedzą z rodziną i znajomymi. Jest to szczególnie ważne w kontekście nowego prawa konsumenckiego, które zacznie obowiązywać już w czerwcu br." - komentuje Grażyna Rokicka, Prezes Stowarzyszenia Konsumentów Polskich.

Targi Wiedzy Konsumenckiej
15 marca 2014 r., godz. 12-20;
Centrum Handlowym Wola Park,
ul. Górczewska 124, Warszawa

Szczegółowe informacje na: http://www.targiwiedzykonsumenckiej.pl lub http://konsumenci.org.

 

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL