niedziela, styczeń 29, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 20 luty 2014 11:11

Przypowieść o złu

Napisane przez Jarosław December
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Film Lucii Puenzo to wyjątkowo emocjonujący, rasowy thriller. „Anioł Śmierci" to przypowieść o złu, oparta na faktach. Jej głównym bohaterem jest Josef Mengele – jeden z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy wojennych, niosący śmierć "lekarz" z Oświęcimia.

 

Rok 1945: najgroźniejsi zbrodniarze wojenni przedostają się, na tereny nie objęte ekstradycją do Europy, z pomocą Banku Watykańskiego i tajnej, zrzeszającej byłych SSmanów organizacji Odessa. Niezbadanym, wciąż dzikim, ogromnym terytorium, na którym najłatwiej można się schować, a które kulturowo i historycznie, z racji wieloletnich związków, wciąż znajduje się pod wpływem Niemiec, jest Ameryka Południowa, a szczególnie Argentyna. To ona staje się mekką dla uciekinierów.

Rok 1962: sympatyczna rodzina, z dwójką dzieci, jadąca objąć w spadku, po zmarłej krewnej, piękny hotel nad jeziorem, spotyka na swej drodze przystojnego, kulturalnego Niemca. Nieznajomy, z łatwością, nawiązuje z nimi kontakt, wkupiając się bez trudu w łaski czwórki bohaterów, stając się niebawem pierwszym, nie sprawiającym kłopotów gościem pensjonatu. Szczególnym zainteresowaniem obdarza on, mającą problemy ze wzrostem, córeczkę poznanego małżeństwa. Przedstawiając się jako specjalista od genetyki, oferuje swoją pomoc.

Tak, z pozoru niewinnie, rozpoczyna się mrożące krew w żyłach, spotkanie z potworem.
Tajemniczym gościem okazuje się bowiem nie kto inny, ale osławiony Anioł Śmierci – to jednocześnie, a zarazem fantastyczny,

Dodatkowe informacje

  • Nazwa: Anioł Śmierci
  • Reżyser: Lucía Puenzo
  • Autor scenariusza: Lucía Puenzo
  • Aktor: Àlex Brendemühl
  • Data wydania: 21 maja 2013 (świat)
  • Gatunek: dramat historyczny
  • Premiera: 14 lutego 2014 (Polska)

a