sobota, czerwiec 19, 2021
Follow Us
sobota, 15 luty 2014 08:42

Nie umiemy oszczędzać! Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nie umiemy oszczędzać! http://www.mojaenergia.pl/

Ogólnopolskie badania wskazują, że chociaż większość Polaków deklaruje chęć oszczędzania energii elektrycznej, niewielu oszczędza ją w rzeczywistości.

Polacy deklarują duże poparcie dla inicjatyw energooszczędnych i proekologicznych. Podczas ogólnopolskiego badania opinii publicznej zrealizowanego dla Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) pod koniec 2012 roku, 66 proc. respondentów odpowiedziało, że byłoby gotowych zapłacić więcej za sprzęt RTV/AGD zużywający mniej energii elektrycznej. Jednak tylko 26 proc. badanych wskazało, że ma takie urządzenia w swoich domach.

Jesienią 2013 roku – także na zlecenie PTPiREE – w dwóch budynkach w Kaliszu zainstalowano inteligentne liczniki. Zdecydowana większość (prawie 84 proc.) przebadanych wówczas gospodarstw domowych zadeklarowała, że dąży do oszczędzania energii elektrycznej i innych mediów, jednak prawie 1/3 gospodarstw przyznało się do złych nawyków związanych z użytkowaniem energii, takich jak pozostawianie urządzeń elektrycznych w trybie czuwania czy włączonego przez cały czas telewizora lub komputera. Prawie połowa nie jest przy tym skłonna zmienić tych nawyków.

Kampania edukacyjna „Inteligentne sieci – dla domu, środowiska i gospodarki" prowadzona jest przez PTPiREE. Na stronie www.mojaenergia.pl konsumenci energii znajdą przydatne informacje m.in. o inteligentnych sieciach i licznikach oraz sposobach oszczędzania energii przy wykorzystaniu zarówno nowych, jak i tradycyjnych liczników prądu. Głównym organizatorem kampanii „ISE – dla domu, środowiska i gospodarki" jest Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), które działa we współpracy z podmiotami skupionymi w ramach Warsztatów Rynku Energetycznego – WRE.

Źródło: Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (www.ptpiree.pl).

a