wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
czwartek, 15 lipiec 2010 16:09

Energii słonecznej starczy na 5 mld lat

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Energii słonecznej starczy na 5 mld lat Sunex

Kolektory słoneczne znane w zachodniej i południowej Europie od kilkudziesięciu lat  zaczynają pojawiać się na polskich dachach, także w Warszawie. Jeden z wiodących w Polsce producentów tych urządzeń, firma Sunex, jest przekonana, że zdobędą one przebojem nasz rynek.

{jumi [*4]}Wynika to choćby z faktu, że – wyniku dyrektyw unijnych - każde z państw członkowskich, w tym Polska, zadeklarowało, iż do roku 2020 osiągnie odpowiedni poziom energii uzyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Dla Polski ma on wynieść 15 proc. (obecnie zaledwie 7 proc). Tak więc w ciągu 10 lat należy u nas dwukrotnie zwiększyć poziom energii odnawialnej w całkowitym bilansie energetycznym naszego kraju. A bez udziału energii słońca będzie niemożliwe.

To, jak dużo energii słonecznej dociera do ziemi może zobrazować fakt, ze pięć min. promieniowania słonecznego jest w stanie zaspokoić roczne zapotrzebowanie na energię całej Ziemi. W Polsce roczne nasłonecznienie wynosi od 950 do 1100 kWh/mkw. Przy takiej ilości promieniowania -  wysokiej jakości i dobrze zaprojektowana instalacja solarna (wykorzystująca energię słoneczną) jest w stanie pokryć 60 proc. rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową /c.w.u./ (w półroczu wiosenno-letnim procent ten rośnie do 90., zaś w jesienno-zimowym – jedynie 30 proc.). Oznacza to, że instalację solarną należy traktować jedynie jako wspomaganie konwencjonalnej instalacji grzewczej. Specjaliści z firmy Sunex informują, że oprócz wspomagania c.w.u. instalacje solarne mogą dodatkowo wspomagać podgrzewanie wody grzewczej oraz basenu. Standardowe instalacje posiadające obie funkcje są w stanie pokryć do 25 proc. rocznego zapotrzebowania na energię zużytą do tego celu.

Zachętą do zakładania instalacji solarnych jest możliwość zwrotu 45 proc. wydanych na jej zakup i montaż nakładów (wadą tego rozwiązania jest fakt, że jego zastosowanie jest możliwe pod warunkiem uzyskania na taką inwestycję kredytu bankowego). Ponadto już od kilku lat w odniesieniu do domów jednorodzinnych szereg gmin stosuje dotacje do instalacji solarnych; są one zazwyczaj dofinansowane na poziomie 30-40 proc. inwestycji i ograniczane są często górnym pułapem na poziomie maks. 6000 zł.

{jumi [*9]}

a