środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
wtorek, 04 luty 2014 14:51

Tytan etnografii Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Tytan etnografii http://www.muzeum-radom.pl

Uroczystą inaugurację roku Oskara Kolberga zapowiedziano w wigilię jego urodzin, 21. lutego w Muzeum Wsi Radomskiej w Przysusze.

W ramach programu "Kolberg 2014 – Promesa" na cały rok zaplanowano wiele wydarzeń kulturalnych, naukowych i artystycznych. Prowadzenie Biura Obchodów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski, powierzył Instytutowi Muzyki i Tańca.

Na pierwszą wyprawę udał się Kolberg w 1839 roku. Początkowo obiektem jego zainteresowania było badanie folkloru muzycznego. To Kolberg jako pierwszy zaczął spisywać nie tylko słowa pieśni ludowych, ale również ich melodie. Jego talent i wykształcenie muzyczne znalazły tutaj sprzyjającą drogę realizacji. Początkowo w publikacjach pieśni przeznaczonych dla muzykowania domowego zamieszczał wykonany przez siebie akompaniament fortepianowy. Z czasem uznał jednak, że istotą dokumentowania folkloru winno być utrwalanie go w formie oryginalnej, nie poddanej żadnej artystycznej modyfikacji. Śladem tych przemyśleń były wydane w 1857 r. "Pieśni ludu polskiego", w których znalazło się ponad 800 utworów, ballad i melodii tanecznych z różnych regionów Polski.

Praca Oskara Kolberga etnografa opierała się na długich wędrówkach, budowaniu zaufania z ludem, poszukiwaniu osób chętnych do rozmów. Były to czynności ciężkie i długotrwałe, dlatego tak ważne było poszukiwanie korespondentów w różnych "punktach pomocy": "Takimi punktami pomocy były dla ludoznawców dwory i plebanie". Oskar Kolberg też miał swoją sieć korespondentek - pod Sanokiem, w Modlnicy czy w Tarnowie pod Chełmnem. Stosunkowo liczną grupę współpracowników Kolberga stanowiły kobiety - żony i córki obywateli ziemskich, publicystki i literatki, nauczycielki - wykształcone muzycznie (posiadające umiejętności notowania melodii) i literacko, o dużej wrażliwości artystycznej. Do grona najbardziej cenionych współpracownic badacza w zakresie etnografii należały: Maria Hemplówna z Tarnowa (Chełmskie), Antonina Konopczanka z Modlnicy(Krakowskie), Pelagia Blizińska z Bóbrki (Sanockie). Wspomagały Kolberga także Helena Jaruzelska z Sanoczan, Kamila Poh nauczycielka z Jasienowa, Aleksandra Zduniowa z Procisnego, Wiktoria Krzysztofowicz z Kornicza, Amelia Okólska nauczycielka z Kornicza, Zofia Urbanowska, Helena Przybysławska z Czortowca (Kołomyja).

6 grudnia 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę uznającą rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga. W uzasadnieniu decyzji znalazły się następujące słowa: „Dorobek naukowo-badawczy Oskara Kolberga dokumentujący kulturę ludową XIX wieku jest imponujący ze względu na wszechstronny zakres jego zainteresowań kulturą ludu oraz geografię badań, obejmującą Polskę przedrozbiorową i obszary ludowych kultur Ukrainy, Białorusi, Litwy, Śląska, Słowian Południowych, Łużyczan, Czechów i Słowaków.

Szczegóły dot. obchodów Roku Oskara Kolberga na oficjalnej stronie Roku Kolberga (www.kolberg2014.org.pl), stronie Instytutu im. Oskara Kolberga (www.oskarkolberg.pl) oraz stronie Muzeum Wsi Radomskiej (www.muzeum-radom.pl).

a