piątek, marzec 31, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/16202.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/16202

Nawrocki

piątek, 10 styczeń 2014 17:13

E-book o bezdomności, piłce nożnej i... Wyróżniony

Napisane przez Informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W długi styczniowy wieczór w domowym zaciszu warto przeczytać historię o trudnej drodze do normalnego życia.

O losach dziewczyn z Reprezentacji Bezdomnych Kobiet w Piłce Nożnej Ulicznej opowiada dziennikarka Agnieszka Żądło-Jadczak w reporterskiej książce „Znowu w grze", dostępnej obecnie także w formie elektronicznej.

W książce „Znowu w grze" zostały zebrane trudne historie reprezentantek Polski w piłce nożnej ulicznej, które zostały powołane na Mistrzostwa Świata Bezdomnych. Kobiety, pomimo młodego wieku, borykały się z problemami uzależnień, przemocy, trudnych relacji rodzinnych. Bohaterki jej książki mówią o sobie mocno, „bez ściemy", bez gładkich formułek. Czasami aż nie chce się wierzyć, że będąc tak młodą osobą, można mieć już tyle złego bagażu życiowych doświadczeń. Piłka staje się dla nich nadzieją na lepsze życie lub zwieńczeniem pewnego etapu na drodze ku normalności, szczęściu. Bohaterki wracają tym samym do życiowej gry, a gra na piłkarskim boisku ma im w tym pomóc.

- Nie było tak, że stworzyłam sobie listę najbardziej kontrowersyjnych zagadnień i wyszło mi, że największy sukces odniosę, jeśli w swojej książce zamieszczę historie bezdomnych dziewczyn. Pewnie istnieją obecnie bardziej modne tematy. Zainteresowałam się tematem bezdomności, poznałam osoby z ciekawymi życiorysami, które mogą być nadzieją dla innych osób i pomyślałam, że skoro mnie tak to poruszyło, to być może poruszy i innych - mówi Agnieszka Żądło-Jadczak.

Premiera drukowanej wersji książki, wydanej przez Wydawnictwo Kaligrafia dzięki wsparciu SKOK w Wołominie, miała miejsce w sierpniu br. podczas Mistrzostw Świata Bezdomnych w Piłce Nożnej Ulicznej. Turniej odbył się w Polsce po raz pierwszy i również pierwszy raz wzięła w nim udział polska kobieca reprezentacja, opisana w książce „Znowu w grze".

- SKOK w Wołominie chętnie angażuje się w inicjatywy na rzecz osób wykluczonych, takie jak książka „Znowu w grze". To ważna społecznie lektura o wychodzeniu z trudnych sytuacji życiowych dzięki zaangażowaniu w sport – powiedział Mariusz Gazda, prezes Zarządu SKOK w Wołominie.

Opowieści bohaterek książki uzupełnia rozmowa z ich trenerem, Tomaszem Figlarzem, który mówi o własnych doświadczeniach życiowych i sportowych – sam dwukrotnie uczestniczył w Mistrzostwach Świata Bezdomnych jako zawodnik. Wie, jak piłka potrafi zmienić życie i że hasło przewodnie mistrzostw („Football can change the world" – „Piłka może zmieniać świat") nie jest tylko pustym sloganem, a najważniejsza w piłce nożnej bezdomnych i tak jest walka ze samym sobą.

- W książce wyraźnie widać, jak sport pomaga tym dziewczynom na nowo poczuć się kimś, odkryć swoją wartość - zaznaczył ks. Zbigniew Sobolewski z Caritas Polska.

E-book „Znowu w grze" dostępny jest w serwisie internetowym Legimi w trzech wersjach: na komputer (pdf), kindle (mobi) oraz e-czytnik, tablet i smartfona (epub), w cenie 15 zł. W wersji drukowanej książkę można nabyć w księgarniach internetowych oraz w serwisie sprzedażowym allegro.pl. Bieżące informacje dotyczące „Znowu w grze" znajdują się na profilu fejsbukowym „Śladami Reprezentacji Bezdomnych Kobiet w Piłce Nożnej Ulicznej".

{gallery}16202{/gallery}

O autorce:
Książką „Znowu w grze" debiutuje Agnieszka Żądło-Jadczak, dziennikarka „Dobrego Znaku" i „Kuriera Warszawskiego". Choć ma już w swoim dorobku wydany w 2009 roku zeszyt poetycki pt. „Ab ovo" i kilka wygranych konkursów literackich, opowieść o Reprezentacji Kobiet Bezdomnych to jej pierwsze kroki na polu twórczości prozatorskiej.
Wydawnictwo Kaligrafia
„Znowu w grze" to także pierwsze dzieło nowego Wydawnictwa Kaligrafia mającego siedzibę w Zielonce. Nazwa firmy nie jest przypadkowa, jej wyróżnikiem ma być stosowanie czcionek pisma ręcznego w kolejnych publikacjach. W książce „Znowu w grze" znajdziemy „ręczne napisane" fragmenty wypowiedzi oraz barwne fotografie przedstawiające bohaterki w dwóch odsłonach - „cywilnej" i sportowej. Zdjęcia dziewczyn urozmaicają lekturę, a zarazem sprawiają, że książka staje się bardziej wiarygodna.

a