środa, grudzień 06, 2023
Follow Us
środa, 11 grudzień 2013 12:19

...a królowa Anna umarła! Wyróżniony

Napisane przez Janusz Korwin-Mikke
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
...a królowa Anna umarła! http://www.morguefile.com

Od ćwierć wieku tłumaczę – jako publicysta, poseł i opozycyjny polityk – że Prawo musi być jasne i proste; inaczej nie jest prawem. Starożytni Rzymianie mówili: Corruptissima respublica plurimælegis – i rzeczywiście: im więcej praw, tym większa korupcja.

Jeśli nad każdym urzędnikiem postawimy policjanta korupcja wzrośnie dwukrotnie, bo trzeba będzie przekupić dwa razy tyle ludzi.
Oczywiste przy tym jest, że jeśli pisanie praw powierzymy prawnikom, to staną się one potwornie skomplikowane i niezrozumiale – bo w interesie prawników jest, by tylko prawnicy mogli zrozumieć, o co w nich chodzi. Co prawda: trochę przegięli: ostatnio nawet część prawników przestała rozumieć przepisy.
I o to chodzi – w mętnej wodzie najlepiej łowi się ryby.
Od ćwierć wieku tłumaczę: poste prawa, proste prawa... I spływa to po ludziach jak woda po Kaczorze Donaldzie, dwóch Kaczorach i Kaczce Dziwaczce.
Ostatnio obudził się p. Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. W rozmowie z portalem naTemat.pl dokonał Wielkiego Odkrycia: powiedział, że Mafia miała wpływ na urzędników MinFin-u i tworzone przez nich prawo. „W MF, na poziomie rozporządzeń, tworzono przepisy, które otwierały różnego rodzaju furtki, o których nikt nie wiedział - oprócz grup przestępczych - a które w ciągu 2-3 lat umożliwiały dokonywanie ogromnych przekrętów. Potem ktoś to wykrywał, było to uszczelniane, a już w kolejnym rozporządzeniu proceder się powtarzał i znowu wiedzieli o tym tylko przestępcy. My analizowaliśmy to na przestrzeni wielu lat i miało to charakter ciągły". P. Kaźmierczak dodał, że to są tak skomplikowane sprawy, że nie rozumieją ich prokuratorzy, dlatego Jego zdaniem tylko powrót do prostego prawa jest w stanie tę patologię zlikwidować.
Portal „naTemat" podaje, że ZPP wysłało do CBA 30-stronicowy raport o tym, jak latami MF tworzyło przepisy służące przestępcom.
Otóż, przypominam, ja o tym mówiłem w 1991 roku jako poseł! Ba! Wyjaśniałem, jak to działa, podawałem przykłady...
Tylko nikt mnie nie słuchał.
Obawiam się, że nadal nikt mnie nie słucha. Rzecz bowiem w tym, że tu nie wystarczy wydać dwa przepisy i zmienić sto przepisów. Trzeba zmienić USTRÓJ.
To, że trzeba obalić socjalizm, to jest oczywiste. Ale nie tylko w socjalizmie biurokracja potrafi kraść i rabować! Socjalizm bowiem to tylko jedna z form etatyzmu – czyli ustroju dominacji państwa.
Każdy etatyzm wymaga zaś biurokracji: jeśli chce się wszystkim ręcznie sterować – to trzeba mieć urzędników. A ci, gdy jest ich za dużo, zaczynają mieć swoje własne interesy i interesiki.
Drastyczny przykład: od 40 lat nie można połączyć Świnoujścia z Wolinem. Nie daje się ani przebić tunelu – ani przerzucić przez Świnę mostu. No, nie daje się – i już.
Ludzie węszą w tym nawet niemiecki spisek – by jak najbardziej odciąć Świnoujskie od Polski. Tymczasem sprawa jest prosta. Grupka dosłownie kilkunastu ludzi stara się, by zwolennicy mostu paraliżowali wysiłki zwolenników tunelu – i odwrotnie...
...a po co to robią?
Bo mają interes w tym, by między Uznamem a Wolinem nadal pływały promy!!!
W podobny zresztą sposób spora grupka biurokratów żyjących z kolei uniemożliwia rozmontowanie tego XVIII-wiecznego zabytku i puszczenie TIRów po torach!
By z tym skończyć, trzeba skończyć z całym etatyzmem. Trzeba zabronić Władzy Wykonawczej jakiegokolwiek wtrącania się do gospodarki (i nie tylko gospodarki – ale tu mówimy o gospodarce...). Ale też przy tworzeniu Prawa musi być zakazane jakiekolwiek wtrącanie się urzędników i prawników. Owszem: można ich pytać i płacić za odpowiedzi...
...ale za każdą „dobrą radę", którą będą nam próbowali dać - potrącać trzykrotną wartość honorarium!
Bo interes urzędników i prawników jest dokładnie odwrotny, niż interes gospodarki. Gospodarka potrzebuje wolności – a prawnicy i urzędnicy myślą tylko o tym, by ją spętać, postawić w kącie...
...i wydoić, rzecz jasna!

I na to nie ma zgody!
http://korwin-mikke.pl

{jumi [*9]}

Więcej w tej kategorii: « Namawiactwo Zapłacona cena »

a