Anna Brzezińska
De{jumi [*4]}biutowała opowiadaniem A kochał ją, że strach ("Magia i Miecz" 10'1998), które otrzymało Nagrodę im. Janusza A. Zajdla (1999). W tym tekście po raz pierwszy wystąpiła wioskowa czarownica, babunia Jagódka – postać wysoce kontrowersyjna, lecz ciesząca się sympatią czytelników. Dalsze opowiadania o Jagódce ukazały się w zbiorze Opowieści z Wilżyńskiej Doliny. Autorka pisze fantasy wzorowane na realiach późnego średniowiecza albo włoskiego renesansu (zbiór opowiadań Wody głębokie jak niebo). W latach 1999 i 2000 wydała dwie części sagi o zbóju Twardokęsku: Zbójecki gościniec i Żmijowa harfa (Nagroda Zajdla 2001), a w roku 2006 kontynuowała cykl, wydając Letni deszcz. Kielich. W roku ubiegłym ukazała się ostatnia część cyklu Letni deszcz. Sztylet. Nominacja za tę powieść jest trzynastą nominacją pisarki (w tym trzykrotnie została laureatką Nagrody).
Jacek Dukaj
Jest jednym z najbardziej błyskotliwych twórców fantastyki; debiutował brawurowo w wieku 16 lat opowiadaniem Złota Galera ("Fantastyka" 2'1990). Później publikował szereg znakomitych opowiadań i mikropowieści w prasie i antologiach. Pisuje ambitną literaturę science fiction, naszpikowaną atrakcyjnymi pomysłami. W ubiegłych latach utwory Jacka Dukaja pięciokrotnie zdobyły Nagrodę, a dziewięciokrotnie były do niej nominowane. Fani nagrodzili powieści Czarne oceany (Nagroda Zajdla 2001), Inne pieśni (Nagroda Zajdla 2003) i Perfekcyjna niedoskonałość (Nagroda Zajdla 2004), Lód (Nagroda Zajdla 2007). Na podstawie opowiadania Katedra (Nagroda Zajdla 2000) Tomek Bagiński nakręcił krótkometrażowy film animowany, nominowany do Oskara w 2003 r. W ubiegłym roku nominowane zostało opowiadanie Kto napisał Stanisława Lema?
Okładki nominowanych utworów:
http://kurier365.pl/kultura/1563-nominowani-do-zajdla.html#sigProId7a5fbdd915
Maciej Guzek
Urodził się w 1977 roku, ukończył wydział prawa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza (specjalizuje się w prawie podatkowym). Aktywny członek poznańskiego klubu "Druga Era", współpracownik fanzinu "Inne planety". Jego opowiadania ukazały się m.in. w "Science Fiction", "Nowej Fantastyce".
Debiutował w roku 2001 opowiadaniem Brzask. Nominowane w 2005 r. opowiadanie Królikarnia, zdobyło drugą nagrodę w konkursie "Nowej Fantastyki" i British Council. Na swoim koncie ma kilka opowiadań i jeden zbiór, natomiast nominowany Trzeci świat jest pierwszą powieścią autora i czwartą nominacją do Nagrody.
Anna Kańtoch
Studiowała orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, specjalność: arabistyka. Po studiach wróciła do Katowic. Debiutowała powieścią Miasto w zieleni i błękicie (2004) oraz – w czasopiśmie "Science Fiction" – opowiadaniem Diabeł na wieży, którego bohaterem jest Domenic Jordan, doktor nauk medycznych, egzorcysta i detektyw zarazem. Ten i inne utwory o Domenicu Jordanie złożyły się na wydany w roku 2005 zbiór Diabeł na wieży. W następnym roku ukazał się drugi zbiór opowiadań o tym bohaterze, zatytułowany Zabawki diabła. W roku 2008 nominację w kategorii powieść otrzymał 13 anioł - historia zagłady miasta leżącego na styku dwóch światów: techniki i magii. W roku ubiegłym otrzymała Nagrodę za opowiadanie Światy Dantego.
Jakub Małecki
Urodził się w 1982 roku w Kole, ukończył studia ekonomiczne. Zadebiutował na łamach "Science Fiction" w 2007 roku opowiadaniem Dłonie. W sumie w dorobku autora znajduje się ok. dziesięciu opowiadań, dwie powieści grozy oraz zbiór opowiadań. Nominowane do Nagrody opowiadanie pochodzi ze zbioru Zaksięgowani.
Łukasz Orbitowski
Urodził się w 1977, kilka miesięcy temu przeniósł się z Krakowa do Warszawy, gdzie teraz mieszka i pisze, absolwent filozofii na UJ. Pisze prozę przepełnioną atmosferą grozy i zaświatów. Autor książek: Złe wybrzeża (1999), Szeroki, głęboki, wymalować wszystko (2002), Wigilijne psy (2005), Horror show (2006), Pies i klecha (2007 i 2008), Prezes i Kreska. Jak koty tłumaczą sobie świat (2008). Laureat nagrody miasta Krakowa (2002). W miesięczniku "Nowa Fantastyka" po raz pierwszy zaczął publikować w roku 2001 (opowiadanie Tunel).
Za powieść Tracę ciepło, której akcja rozgrywa się na krakowskim Kazimierzu, otrzymał Nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca i nominację do Nagrody. W tym roku autor zdobył nominacje w obu kategoriach.
Robert M. Wegner
Mieszka na Śląsku. Debiutował w 2002 r. w "Science Fiction" opowiadaniem Ostatni lot Nocnego Kowboja. Zbiór opowiadań Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ – Południe z którego pochodzi nominowany utwór, jest debiutem książkowym autora.
{jumi [*7]}