środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/15523.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/15523
czwartek, 21 listopad 2013 11:33

Królestwo Bosporańskie Wyróżniony

Napisane przez Informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Królestwo Bosporańskie kercz.mnw.art.pl

Międzynarodowa konferencja „Tyritake – Antique Site at Cimmerian Bosporus" (Tyritake – antyczne stanowisko nad Bosporem Kimmeryjskim) odbędzie się w siedzibie Muzeum Narodowego w Warszawie w dniach 27–28 listopada 2013 roku. Konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Wystąpienia i dyskusje w językach angielskim i rosyjskim.

Tematem konferencji jest podsumowanie rezultatów wykopalisk prowadzonych na tym stanowisku od ponad stu lat ze szczególnym uwzględnieniem prac Polskiej Misji Archeologicznej „Tyritake" prowadzącej badania na terenie antycznego miasta od 2008 roku. Międzynarodowe grono naukowców zajmujących się tematyką kolonii greckich położonych na północnym wybrzeżu Morza Czarnego przedstawi rezultaty badań prowadzonych nie tylko w Tyritake, lecz także na wybranych analogicznych stanowiskach nadczarnomorskich. Konferencji towarzyszy wystawa fotografii ukazujących pracę badaczy oraz najcenniejsze zabytki, które przekazane zostały do muzeum w Kerczu.

Polska Misja Archeologiczna „Tyritake" Muzeum Narodowego w Warszawie jest istotnym elementem międzynarodowego projektu badawczego „Zabytki Bosporu Kimmeryjskiego" prowadzonego od 20 lat przez MNW wraz z ukraińskimi i rosyjskimi instytucjami kultury i nauki. Tyritake była antyczną kolonią założoną w połowie VI w. p.n.e. na Krymie przez greckich kolonistów z Miletu. W ramach programu muzealnej współpracy polscy i ukraińscy badacze odkrywają i analizują nie tylko znaleziska z Tyritake, ale także pochodzące z innych stanowisk fascynujące zabytki starożytnego Królestwa Bosporańskiego z okresu VI w. p.n.e. – VII w. n.e.

{gallery}15523{/gallery}
W Polsko-Ukraińskim programie muzealnej współpracy naukowo-badawczej uczestniczą: Muzeum Narodowe w Warszawie (programem kieruje dr Alfred Twardecki, kurator Galerii Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej MNW), Kerczeńskie Muzeum Historyczno-Kulturalne (Krym, Ukraina), Fundacja "Demetra" (Kercz, Krym, Ukraina), Państwowy Uniwersytet w Biełgorodzie, Narodowy Uniwersytet Badawczy (Biełgorod, Rosja), Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Lądowej (Warszawa, Polska), Ministerstwo Kultury Autonomicznej Republiki Krymu (Ukraina) i Instytut Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

Program konferencji „Tyritake – Antique Site at Cimmerian Bosporus" (Tyritake – antyczne stanowisko nad Bosporem Kimmeryjskim): http://kercz.mnw.art.pl/pl/plan-konferencji.

{jumi [*7]}

a