sobota, listopad 26, 2022
Follow Us
piątek, 08 listopad 2013 10:35

50. urodziny Bolka i Lolka Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
50. urodziny Bolka i Lolka http://www.bolekilolek.pl

Bolek i Lolek to pierwszy polski serial animowany o przygodach Bolka i Lolka produkowany w latach 1963-1964 przez studio filmowe w Bielsku-Białej. Każde odcinki serialu przedstawiają obu bohaterów zwykle zainspirowanych lekturą lub filmem, na podstawie których wykonują oni różne zabawy. W niektórych epizodach rolę odgrywał także biały, niewielki pies towarzyszący głównym bohaterom.

Twórcą koncepcji i inicjatorem serii był Władysław Nehrebecki. zainspirowali bohaterowie literatury popularnej, powieści Juliusza Verne'a i postacie własnych synów, którzy w momencie powstania serii mieli 10 i 12 lat. Seria Bolek i Lolek została zainicjowana w 1962 roku.

Wszystkie filmy z Bolkiem i Lolkiem powstały w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Przez 23 lata nakręcono ponad 150 odcinków w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe. Najobszerniejsza seria to Przygody Bolka i Lolka, która zawiera 63 odcinki. Przy realizacji jednego odcinka pracowało około 20 osób. Zajmowało im to kilka miesięcy. W 1973 twórcy filmu wprowadzili na życzenie żeńskiej części widowni nową postać – Tolę, która pojawiła się w 30. odcinkach.
Film Wielka podróż Bolka i Lolka (1977) był pierwszym polskim pełnometrażowym filmem animowanym. W tejże produkcji po raz pierwszy Bolek i Lolek odezwali się na ekranie. Nad filmem pracowało około 30 osób, a w końcowej fazie produkcji nawet 50. Realizacja filmu trwała trzy lata. Ostatnie filmy o Bolku i Lolku nakręcono w 1986 roku. Serial był jedyną produkcją europejską dopuszczoną do emisji w Iranie po rewolucji islamskiej w 1979 roku.
Kilka lat temu "Bolek i Lolek" wygrali plebiscyt na kreskówkę wszech czasów. Ulice Bolka i Lolka znajdują się w Dziekanowie Leśnym, Kwidzynie, Olsztynie, Ostrowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze. 19 maja 2011 roku w Bielsku-Białej odsłonięto pomnik Bolka i Lolka.

Pomnik waży ponad ćwierć tony, został wykonany z brązu. Odsłonięciu ponika towarzyszyła premiera serii opowiadań i książeczek edukacyjnych ZNAK Emotikon z Bolkiem i Lolkiem w rolach głównych.

Źródło: http://pl.wikipedia.org; http://bielskobiala.naszemiasto.pl/; http://www.bolekilolek.pl.

{jumi [*7]}

a