Zamiarem twórców tego obrazu było pokazanie historii więzienia Pawiak przez pryzmat wspomnień świadków, bezpośrednich uczestników dramatycznych wydarzeń. Choć nagrywane z perspektywy kilkudziesięciu lat, stanowią bezcenne źródło informacji na temat największego i najokrutniejszego niemieckiego więzienia w okupowanej Europie. Wypowiedzi byłych więźniów Pawiaka, często nacechowane emocjami, prowadzą nas od momentu aresztowania poprzez pierwsze chwile w więzieniu, życie codzienne w celi, grozę przesłuchań w Al. Szucha oraz relacje z transportów do obozów koncentracyjnych i miejsc egzekucji. Film jest swoistym hołdem złożonym wszystkim ofiarom Pawiaka, przez który przeszło około 100 tys. osób. Byli to polscy patrioci, inteligencja skazana przez Niemców na zagładę, członkowie konspiracji czy nawet przypadkowi przechodnie schwytani w ulicznych łapankach.
{gallery}14935{/gallery}
Muzeum Więzienia Pawiak nagrywało te wstrząsające wyznania od 2008 r. Poprzez film Muzeum chce trafić do szerszej publiczności, także zza granicy. Film wydano w wersji polsko-angielskiej w nakładzie 10000 egz. Będzie miał swoją premierę 5 października o godz. 18 w sali kinowej Muzeum Niepodległości w Warszawie.
***
Realizacja filmu: AURA FILM, Muzeum Niepodległości w Warszawie
Scenariusz: Joanna Gierczyńska, Robert Hasselbusch, Andrzej Kałuszko, Dorota Panowek
Reżyseria: Andrzej Kałuszko
Zdjęcia: Joanna Gierczyńska, Robert Hasselbusch, Adam Kałuszko, Andrzej Kałuszko, Dorota Panowek, Montaż: Andrzej Kałuszko
Muzyka: Andrzej Kałuszko
{jumi [*7]}