czwartek, luty 02, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 30 wrzesień 2013 13:03

Bolek w Łazienkach Wyróżniony

Napisane przez PK
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artyści w Łazienkach to cykl kameralnych spotkań prowadzonych przez Czesława Czaplińskiego w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Nawiązują one do legendarnych obiadów czwartkowych króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W ramach tego projektu, w czwartek, 3 października, 2013 roku, o godz. 18:00, w Pałacu Myślewickim, wystąpi Laureat Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO za oryginalną twórczość i niekonwencjonalne sposoby jej prezentacji – Juliusz Erazm Bolek.

Przestrzeń Łazienek Królewskich sprzyja rozmowom o sztuce, życiu i... o byciu artystą. To wyjątkowe miejsce zachwyca niepowtarzalną atmosferą i ciągle przypomina o kilkusetletniej tradycji, gdy za czasów ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, odbywały się tzw. obiady czwartkowe (1770-1788). Przy wspólnym stole zasiadali najwybitniejsi ówcześni intelektualiści: m. in. Marcello Bacciarelli , Wojciech Bogusławski, Hugo Kołłątaj, Stanisław Konarski, Ignacy Krasicki, Adam Naruszewicz, Franciszek Smuglewicz, Franciszek Zabłocki.

Czesław Czapliński wybitny, światowej sławy fotograf i dziennikarz prowadzi spotkania w Łazienkach Królewskich, albowiem szuka odpowiedzi na pytanie Kim jest artysta? Z tych imprez powstaje filmowa dokumentacja stanowiąca niezwykle cenny materiał edukacyjno-poznawczy, ale też ważny kulturowo, ponieważ dotyczy tematów, o których właściwie nie mówi się w przestrzeni publicznej w Polsce. Publiczność przychodząca do Łazienek na spotkania z artystami, czyta ich książki, słucha ich płyt, ogląda obrazy, filmy... dyskutuje o tym, co w ich twórczości jest fascynujące; ciekawi ją, jak powstają nowe projekty, nad czym obecnie pracują, co mają w planach. Nie ma pytań, które pozostają bez odpowiedzi. Spotkania organizowane są od jesieni 2012 roku. Bohaterami wieczorów byli między innymi Hanna Bakuła, Ewa Braun, Wojciech Fangor, Janusz Głowacki, Julia Hartwig, Bogusław Lustyk, Franciszek Maśluszczak, Leszek Mądzik, Marek Nowakowski, Rafał Olbiński, Alla Starski, Andrzej Strumiłło, Małgorzata Walewska, Józef Wilkoń

Juliusz Erazm Bolek poza wierszami pisze także prozę, dramaty i zajmuje się krytyka literacką. Znany jest z niekonwencjonalnych sposobów prezentowania sztuki, licznych akcji artystycznych i happeningów. Twórczość autora znana jest też poza granicami Polski, szczególnie w Rosji, Macedonii, Holandii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Został on nawet uwzględniony przez twórców Międzynarodowego Kto jest Kim w Poezji i Encyklopedii Poetów wydawanej co dwa lata w Oxfordzie (1993 i wydania następne), w której jego nazwisko figuruje obok takich jak Tadeusz Różewicz czy Wisława Szymborska. Autor lubuje się w niekonwencjonalnych sposobach prezentowania poezji. Punktem wyjścia była myśl zawarta w manifeście artystycznym z 1986 roku „Już od dziecka cierpiałem na gigantomanię", w którym napisał „wiersze są zamieszczane w książkach-trumnach, które przechowuje się w regałach-grobowcach. Warto uwolnić wiersze z tych kajdan, dać im szansę zaistnieć, tam gdzie tętni życie, gdzie są ludzie". I rzeczywiście wiersze Juliusza Erazma Bolka znalazły się plakatach i afiszach poetyckich, naklejkach samoprzylepnych, a nawet na obrusach. W 2009 roku powstał teledysk poetycki, nakręcony na podstawie wiersza „Szczęście" poety.

Opublikował kilka książek poetyckich oraz album "Och! Ziemio Ty Moja. Plakaty poetyckie", zawierający wybór najciekawszych czarno-białych prac łączących grafikę z wierszami. Było one też udostępnione podczas spektakularnej wystawy „Milion spojrzeń każdego dnia", zorganizowanej na warszawskich przystankach komunikacyjnych. Prace można było oglądać przez całą dobę na podświetlonych panelach w dwustu punktach miasta, przez ponad dwa miesiące. W 2011 roku poeta powrócił do plakatów poetyckich. Jednak tym razem były to prace poezji konkretnej zaprezentowane na wystawie „Absinthe". Kolejna wystawa „Ouija" została zaprezentowana w 2012 roku.


WLEPKARZ przez ZbigniewKowalewski

Na przełomie tysiącleci ukazał się niezwykle oryginalny, zdecydowanie wyróżniający się na tle wszystkich innych, ścienny kalendarz „Sekrety życia". Zawiera on dwanaście wierszy Juliusza Erazma Bolka afirmujących życie. Zostały one przyporządkowane dwunastu miesiącom i odpowiadają kolejnym dwunastu etapom z życia człowieka. Kalendarz miał swoją premierę w Teatrze Małym w Warszawie. Jednak zamiast aktorów wiersze zostały zaprezentowane w formie przestrzennej dzięki wykorzystaniu świateł laserowych i pokazów pirotechnicznych. Rok później materiał przygotowany do kalendarza został wykorzystany do stworzenia największego tomiku poetyckiego, wydaniem którego poeta ustanowił nowy rekord Guinnessa. Innym przejawem aktywności artystycznej są wiersze pisane co roku z okazji świąt bożonarodzeniowych i wielkanocnych. Do tych materiałów literackich tworzone są ilustracje. Całość przeistacza się w oryginalne karty pocztowe drukowane w limitowanych seriach.

Wszystkie podejmowane przez artystę działania mają oryginalny, bezprecedensowy charakter, dowodząc ciągłego, twórczego poszukiwania. Przykładem mogą być wiersze dialogowe czy wypracowanie w 2003 roku nowego gatunku literackiego: emaliowanego felietonu poetyckiego, nazywanego przez autora w skrócie EFP. W 2004 roku autor wynalazł nową formę książki bodybook – czyli książkę, którą można powiesić na szyi.

O Juliuszu Erazmie Bolku powstały dwa dwa filmy dokumentalne: „Wlepkarz" w reżyserii Zbigniewa Kowalewskiego i „Poeta" autorstwa Piotra Kulisiewicza. W spektakularnych promocjach twórczości poety uczestniczyli między innymi: Wojciech Siemion, Agnieszka Osiecka, Krzysztof Kolberger, Mariusz Szczygieł, Wojciech Karolak, Maciej Orłoś, Krystyna Czubówna, Krzysztof Gosztyła, Andrzej Ferenc, Maria Gładkowska, Maciej Rayzacher, Krzysztof Wakuliński, Anna Samusionek, Barbara Szałapak, Marek Frąckowiak, Jacek Borkowski, Marek Majewski, Monika Luft, Rafał Ziemkiewicz, Aleksandra Mikołajczyk, Wojciech Żołądkowicz, Sylwia Wysocka, Krystyna Gucewicz, Sylwia Bogdańska, Paweł Burczyk, Dariusz Dewille, heavy-metalowy zespół „Scream Maker" czy grupa pantomimy „Studio Kineo".

{jumi [*7]}

a