czwartek, luty 02, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 26 wrzesień 2013 13:49

Śladami Kresowych opowieści Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Muzeum Niepodległości w Warszawie serdecznie zaprasza na spotkanie z cyklu Śladami Kresowych opowieści i prezentację książki "Polskie ślady na Ukrainie" autorstwa Magdy i Mirosława Osip-Pokrywki.
Spotkanie w dniu 30 września o godz. 17 poprowadzi Michał Rybak.

Jak mówią autorzy książki - Nie da się obecnie z przewodnikową szczegółowością opisać nieistniejącego, a przez to często i niezrozumiałego świata Kresów – zarówno z powodu różnic kulturowych, jak i upływu czasu. W wielu miejscach jedynymi świadkami polskiej bytności na tych ziemiach są już tylko krzyże na cmentarzach czy resztki kościelnych murów, które wkrótce znikną w gęstwinie traw i dzikich krzewów lub nieliczni staruszkowie, witający Was polszczyzną, jaką dziś nikt już się nie posługuje.
Z drugiej strony Kresy jawią się nam nadal jako miejsce naznaczone romantycznym duchem opisów literackich, które wyszły spod pióra Wincentego Pola czy Henryka Sienkiewicza, jak i atmosferą wzniosłych wydarzeń z historii I i II Rzeczpospolitej. Wycieczka, w którą pragniemy Państwa zabrać, to próba zderzenia tych dwóch obrazów.

 

Śladami Kresowych opowieści - Muzeum Niepodległości w Warszawie (Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów), al. Solidarności 62,
poniedziałek, 30 września 2013 r., godz. 17.

{jumi [*8]}

a