sobota, lipiec 20, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/14733.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/14733
piątek, 13 wrzesień 2013 15:09

W teatrze bez krawata Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W teatrze bez krawata Fot.: Alicja Micuła

Konferencja prasowa przed tegoroczną polską edycją Szalonych Dni Muzyki (La Folle Journée) była równie niekonwencjonalna jak wykonawcy i uczestnicy tego przedsięwzięcia zapoczątkowanego w 1995 we fracuskim Nantes przez jego pomysłodawcę i dyrektora artystycznego René Martina. Przez trzy dni września będzie można posłuchać w mistrzowskim wykonaniu wspaniałych utworów muzyki francuskiej i hiszpańskiej.

Prowadzący, Marcin Sęk, przedstawiając najważniejsze osoby, które biorą udział w tym niezwykłym wydarzeniu, rozpoczął od zdjęcia krawata. Tym symbolicznym gestem nawiązał do swobodnego stroju, obowiązującego podczas Szalonych Dni Muzyki. Można przyjść do Teatru Narodowego ubranym dowolnie i nikt się nawet nie skrzywi.

Konferencję rozpoczęło flamenco w wykonaniu członków zespołu Café Cortao Compañia Flamenca, taniec przy wtórze gitary, ukochanego instrumentu Hiszpanów.

O idei festiwalu, programie i zaproszonych artystach opowiadali goście i organizatorzy: Ambasador Hiszpanii Agustin Núñez Martínez, Pierwszy Radca Ambasady Francji Philippe Cerf, Dyrektor Artystyczny festiwalu René Martin, Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej MKiDN Wiktor Jędrzejec, Zastępca Dyrektora Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy Małgorzata Naimska, artysta – reżyser animacji Mariusz „Wilk" Wilczyński, a także Ryszard Kubiak z Fundacji „Ogrody Muzyczne", Dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski oraz reprezentująca Teatr Wielki – Operę Narodową Ewa Filipp.

René Martin podkreślił zasługi sponsorów, ambasad Francji i Hiszpanii i m.st. Warszawy. Jak stwierdził "Bez nich festiwal nie miałby szans". Mówił też o współpracy z Mariuszem "Wilkiem" Wilczyńskim, który udział w festiwalu La Folle Journée wziął po raz pierwszy, a którego animacje tworzone do muzyki na żywo, zarówno w Nantes jak i w Tokio, odniosły wielki sukces. Mariusz Wilczyński natomiast o swoim marzeniu o współpracy z orkiestrą Sinfonia Varsovia myślał w kategorial lotu na Marsa. A jednak - marzenia się spełniają. W Warszawie będziemy mieli okazję podziwiać efekty tej niezwykłej współpracy ostatniego dnia festiwalu.

{gallery}14733{/gallery}

Przyjedzie na festiwal również wielki artysta flamenco Juan Manuel Cañizares, z własnym zespołem muzyków i tancerek. Na zakończenie Szalonych Dni Muzyki zagrają „Concierto Andaluz" na cztery gitary i orkiestrę hiszpańskiego kompozytora Joaquino Rodrigo. "Interpretacja tego dzieła w jego wykonaniu jest fenomenalna" jak twierdzi René Martin.

Wystąpi też Lucero Tena, hiszpańska legenda, która jak nikt inny potrafi pokazać, co można zrobić przy pomocy kastanietów, a której żadnego z koncertów stara się nie opuścić nawet hiszpańska królowa. Podczas koncertów La Folle Journée w Tokio artystka musiała bisować 6 razy!

Oprócz doświadczonych artystów na warszawskim festiwalu wystąpią również uczniowie szkół muzycznych z całej Polski - będzie grało i tańczyło ponad 600 młodych ludzi. Jak powiedział Ryszard Kubiak z Fundacji „Ogrody Muzyczne": - Nie omijajcie festiwalowego Namiotu. Te jedenaście młodych orkiestr, to przyszłość naszej muzyki.

Mimo okrojonego budżetu (40 proc. zeszłorocznego) tegoroczny festiwal Szalone Dni Muzyki zapowiada się wspaniale. Jak twierdzi jego twórca, kolejne będą jeszcze lepsze.

{jumi [*7]}

 

a