piątek, czerwiec 02, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 10 wrzesień 2013 10:36

Kobiece serce przegrywa Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Prof. Zbigniew Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uważa, że pokutuje wciąż błędne przekonanie, że głównymi ofiarami zawałów i chorób serca są mężczyźni. Tymczasem najczęściej umierają i chorują z tego powodu kobiety. 29 września 2013 roku Światowy Dzień Serca obchodzony będzie w ponad 100 krajach.

Patronatem Światowego Dnia Serca w naszym kraju jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Głównym hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Serca będzie profilaktyka chorób układu krążenia u kobiet i dzieci. Główne uroczystości odbędą się w Lublinie pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Hetmana i Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka.

Prof. Zbigniew Zdrojewski powołuje się na najnowszy raport ogólnopolskiego programu badania chorób serca NATPOL, którego jest koordynatorem. Wynika z niego, że choroby układu krążenia są przyczyną zgonów 53 proc. kobiet i 41 proc. mężczyzn. Mężczyźni częściej umierają na nowotwory.

Z badań tych wynika również, że serce Polaków szybciej się starzeje niż w innych krajach. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają średnio o 8-9 lat "starsze" serce niż wskazuje na to ich wiek metrykalny. U obu płci inaczej jedynie przebiega proces starzenia się mięśnia sercowego.

Serce Polaka zaczyna się starzeć wcześniej, około 30. roku życia, ale proces ten przebiega stopniowo, podobnie jak stopniowo następuje spadek męskiego hormonu płciowego - testosteronu. Serce 35-latka ma czterdzieści lat, pięćdziesięciolatka - 60-65 lat, a siedemdziesięciolatka - 80 lat.

U kobiet serce starzeje się bardziej gwałtownie. W tym samym wieku co wiek metrykalny jest ono jedynie u pań młodych, na ogół do 30., najpóźniej do 44. roku życia. U kobiet w wieku 45-59 lat jest ono takie jak u mężczyzn w tym samym wieku, czyli ma 60-65 lat. Po sześćdziesiątce starzeje się już szybciej niż u mężczyzn. Serce 70-letniej Polki ma już 95 lat - wynika z badań NATPOL.

W przyszłości serce kobiet może się starzeć jeszcze szybciej. Wskazują na to dane epidemiologiczne opublikowane podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), które w 2011 r. odbyło się w Paryżu. Wynika z nich, że w 1995 r. choroby sercowo-naczyniowe spowodowały 3,7 proc. zgonów kobiet poniżej 50. roku życia, a w 2010 już 11,6 proc. Główne tego powody to m.in.: niekorzystny styl życia, palenie tytoniu, brak ruchu, nadwaga i stres. Ryzyko zawału jest trzykrotnie większe u kobiet, które palą papierosy i zażywają pigułki antykoncepcyjne.

W Światowym Dniu Serca w Lublinie od godziny 10 będzie można skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy i dietetyków oraz wykonać badania kontrolne. Każdy będzie mógł sprawdzić poziom glukozy, cholesterolu, zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, poddać się badaniu EKG oraz wstępnej diagnostyce okulistycznej pod kątem jaskry.

www.rynekzdrowia.pl

www.dzienserca.com.pl

{jumi [*9]}

a