środa, czerwiec 07, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/14549.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/14549

Nawrocki

czwartek, 29 sierpień 2013 12:29

Benin pod Tatrami Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Benin pod Tatrami Fot. Anna Karpiel-Semberecka

W tym roku bardzo ciekawym i egzotycznym uczestnikiem 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich jest zespół z afrykańskiego Beninu.

Występuje on poza konkursem, ponieważ nie prezentuje folkloru z rejonu górskiego. Niemniej jednak jest wielką atrakcją festiwalu i cieszy się dużym zainteresowaniem i aplauzem publiczności.
Udział tego zespołu w Festiwalu był możliwy m.in. dzięki zaangażowaniu francuskich instytucji. Narodowy Balet Beninu wystąpił działa pod auspicjami Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych i jego misją jest promowanie tradycyjnej kultury Beninu.

Goście z Afryki zaprezentowali na zakopiańskim Festiwalu serię tradycyjnych tańców: tańce z maskami („Guèlèdè"), taniec, podczas którego wykonawcy wydają tajemnicze dźwięki („Sinsinnou"), taniec ku czci bóstwa, które chroni przed chorobami („Sakpata"), taniec ukazujący triumfalny powrót po wojskowej ekspedycji, ukazujący bohaterstwo kobiet („Dogda") oraz taniec wojenny ukazujący dzielnych wojowników króla, walczących pod jego czujnym okiem („Hounga").

Dyrektorem Zespołu jest Marcel Zounon, który na festiwalu jest również przedstawicielem Ministerstwa Kultury Beninu. Choreografem Baletu jest Coffi Allade. Wyjazd grupy do Polski i Europy był możliwy dzięki Stowarzyszeniu Kultury Narodowej i Tradycyjnej w Gannat we Francji, Ministerstwu Spraw Zagranicznych Beninu, Ministerstwu Kultury, Ministerstwu Finansów oraz Konsulatowi i Ambasadzie Francji w Beninie.

{gallery}14549{/gallery}
Benin położony w Afryce Zachodniej, sąsiaduje z Togo, Burkina Faso, Nigerią i Nigrem. Zdecydowana większość ludności zamieszkuje niewielkie południowe wybrzeże kraju. Językiem urzędowym jest francuski, a mieszkańcy Beninu są przeważnie wyznania rzymskokatolickiego, muzułmańskiego lub protestanckiego, popularny jest tu też kult voodoo (animizm), a wielu mieszkańców pielęgnuje stare tradycje przodków wzywając ich duchy. Kultura mieszkańców Beninu jako kraju z niewolniczą i kolonialną przeszłością jest przedmiotem szczególnej troski działaczy kulturalnych i animatorów kultury, wspierana jest także przez władze państwa.
{jumi [*7]}

a