poniedziałek, październik 25, 2021
Follow Us
piątek, 09 sierpień 2013 09:54

Kto może karać za brak szczepień? Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kto może karać za brak szczepień? http://szczepienia.pzh.gov.pl

Za uchylanie się od obowiązku szczepień groziła grzywna. Karę taką nakładali inspektorzy sanitarni. Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował jednak, że takie uprawnienia ma nie inspekcja sanitarna, a wojewodowie.

1 sierpnia br. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. Sprawa dotyczyła skargi na postanowienie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotycząca nałożenia grzywny za uchylanie się od obowiązku szczepień. Matka dziecka, na którą nałożono karę, odmawiała szczepienia dziecka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, zakażeniom haemophilus influenzae typ B oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Swoją decyzję uzasadniała ryzykiem wystąpienia groźnych powikłań poszczepiennych.

W NSA stwierdzono, że sanepidy nie mają kompetencji, by nakładać na rodziców grzywny, które przymusiłyby ich do szczepień dzieci. Może to uczynić jedynie wojewoda. Sprawa została skierowana do ponownego rozpoznania w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim.

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, osoby przebywające na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są zobligowane do poddania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. (Dz. U. 2011 nr 182 poz. 1086) mówi o obowiązkowych szczepieniach obejmujących dzieci i młodzież, jak również osoby ze stycznością z chorymi. Na przykład obowiązek poddania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym przeciw błonicy obejmuje dzieci i młodzież od 7 tygodnia życia do ukończenia
19 roku życia, szczepienie przeciw gruźlicy obejmuje dzieci i młodzież od dnia urodzenia do ukończenia 15 roku życia, przeciw inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus influenzae typu b obejmuje dzieci od 7 tygodnia życia do ukończenia 6 roku życia, a szczepienie przeciw inwazyjnym zakażeniom Streptococcus pneumoniae obejmuje dzieci od 2 miesiąca życia do ukończenia 5 roku życia. Pełna informacja o obowiązkowych szczepieniach tutaj.

www.rynekzdrowia.pl

{jumi [*9]}

Więcej w tej kategorii: « Zakazany nizoral Płoną lasy! »

a